رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تشریح کرد:  اقدامات انجام شده  برای کاهش مصرف آب از طریق الگوی کشت
۱۳۹۶/۱۰/۱۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تشریح کرد: اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف آب از طریق الگوی کشت

ما باید در بحث ارتقاء بهره وری آب یک مدیریت موزون و همه جانبه ای را پیش ببریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این مطلب  در خصوص اقدامات انجام شده  برای کاهش مصرف آب از طریق الگوی کشت اظهار داشت: در این راستا باید از  تمام ظرفیتها و توانمندیها بویژه توسعه تکنولوژی و روشهای نوین نظیر شبکه های آبیاری ، کشت گلخانه ای و مباحث مکانیزاسیون بهره ببریم.

مجتبی مزروعی افزود: : از مهمترین مباحث "نوع کشت" است که چه نوع کشتی داشته باشیم که با حد اقل آب تولید مناسبی داشته باشد.

وی بیان کرد: در سنوات قبل برنامه ای را برای کل استان با نام "الگوی کشت" برای تمامی شهرستانها تدوین و به مدیران شهرستانها ابلاغ کرده و  برای  فرمانداریها رونوشت آن را ارسال کردیم.

وی خاطر نشان کرد: براساس این برنامه کاهش بعضی از کشتها ، اضافه نمودن کشتهای دیگر و افزایش سطو ح جدیدی از کشت محصولاتی مانند گل محمدی ، گیاهان دارویی ،، عناب ، سنجد زعفران و بقیه گیاهان دارویی ، پیش بینی شده است، از طرفی در کشت یک محصول مانند چغندر قند تغییر تاریخ کشت از بهاره به پاییزه لحاظ شده است که  در حال حاضر مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها براساس اعتبارات ، امکانات و تسهیلات در این جهت هدفگذاری و حرکت می کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان نمود: در شهرستان مه ولات بصورت پایلوت

"طرح تفضیلی الگوی کشت" تدوین شده که شامل مطالعه کامل و همه جانبه برای هر مزرعه ، شرایط آب و خاک ، اقلیم، منابع آبی و" بهترین کشت هایی است که وضعیت خوبی دارد " می باشد و ضرورت دارد این مطالعات در کل استان تعمیم پیدا کند.

در حال حاضر مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها براساس اعتبارات ، امکانات و تسهیلات در این جهت هدفگذاری و حرکت می کنند


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۱۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید