برگزاری گردهمایی محققان  معین کشاورزی منطقه ۵ کشور
۱۳۹۶/۱۰/۲۰

برگزاری گردهمایی محققان معین کشاورزی منطقه ۵ کشور

گردهمایی محققان معین کشاورزی منطقه ۵ کشور با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز بیستم دیماه درمحل سالن رشد مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد.

در این گرد همایی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی طی سخنانی اظهار داشت: ما تاکنون  توانستیم نتایج تحقیقاتی را با هدف ارتقای دانش کشاورزان از طریق محققان به مسئولان پهنه و کشاورزان منتقل کنیم.
اسکندر زند" موضوع  ساماندهی شبکه دانش و اطلاعات، وضعیت سطح تولید و تنظیم محصولات کشاورزان متناسب با نیاز" را از برنامه های در دستور کار، برای بهبود رونق اقتصادی کشاورزان بیان کرد.
وی همچنین طرح نظام نوین ترویج را یکی از طرح های مهم در سطح وزارت جهاد کشاورزی  دانست و نقش محققین معین را دراین طرح در امر مدیریت دانش بسیار مهم و بی بدیل عنوان کرد و ازهمه محققین و به ویژه محققین با سابقه خواست که در این امر مشارکت جدی و فعال داشته داشته باشند 
وی به تشریح نقش پژوهشگر مروجان ارشد و محققان معین در امر مدیریت  دانش در قالب نظام نوین ترویج پرداخت و افزود:  در سیستم ارتقاء و ترفیع سازمان در هیئت امنا و هیئت ممیزه به نحوی تغییر داده شده که این گونه فعالیت ها در ارتقاء و ترفیع بسیار پررنگ تر دیده شوند و هنوز هم اگر لازم باشد امکان تغییر آن نیزهست. 
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد:زنجیره تولید در وزارت جهاد کشاورزی تکمیل‌شده است یعنی محقق تحقیق می‌کند، یافته  قابل ترویج به بیرون می‌دهد و محتویات را در تالار ترویج ارائه می‌کند، محقق معین به این مراکز وصل است و مسئولان نیز با کشاورز در ارتباط اند و زنجیره علم  برقرارشده است و ما در حال تقویت بخش‌های مختلف این زنجیره هستیم.
وی بیان کرد: :  امروز بزرگ‌ترین اولویت ما برای کشاورزان و رفع نیاز این قشر زحمت‌کش، توانمند کردن آن‌هاست، بطوریکه باید به کشاورزان این اطلاعات را بدهیم که در آینده کدام محصول بازار دارد و چه محصولی بکارند تا شبکه تجربه را بین کشاورزان گسترش دهیم و از کشاورزان نمونه برای ایجاد این شبکه و درواقع از مزرعه آن‌ها به‌عنوان دانشگاه استفاده کنیم 
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  نیز در این مراسم  درموضوع  خصوص پژوهشگر مروجین ارشد گفت: ضرورت داشت که ما در این زمینه  برای استفاده از ظرفیتهای مغفول  در وزارتخانه و بدون توجه به ساختار سازمان امور استخدامی ،طرح  جامع و کاملی تدارک ببینیم .
 کاظم خاوازی افزود: از اینرو ابتدا عنوان" معاونین پژو هشی" مراکز را به "معاون پژوهش و فن آوری و انتقال یافته ها ،تغییر دادیم ،  سپس مجوز ی برای 59 نفر از اعضای درجه یک سازمان را تحت عنوان پژوهشگر مروج ارشد از سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گرفتیم تا از بالا کارهای خروج و انتقال دانش را هدایت کنند.
 وی ادامه داد: پژوهشگر مروجان ارشد چون با تولید کنندگان بزرگ سرو کار دارند مشکلات  را احصاء  و به موسسات دیکته می کنند تا یک ساله یا دوساله کار را انجام داده و راه حل ارائه کنند.
وی بیان کرد: یکی ازانتظارات ما از  پژوهشگر مروجان ارشد اینست که نیازهای هر استان را  در خصوص  انتقال یافته ها با مشورت رئیس سازمان آن استان مشخص کرده و روی آن کار کنند و هزینه بگذارند تا تولید چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی تقویت شود.  
معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  اظهار داشت: از دیگر خواستهای ما از پژوهشگر مروجان ارشد اینست که  نقش هدایتی و نظارتی و تولید محتوی  داشته باشند و یار و یاور علمی محققین معین برای کمک و هدایت ،در مراکز جهاد کشاورزی و سازمانها باشند .
کاظم خاوازی  افزود: باید  پژوهشگر مروجان ارشد مسائل کلان وزارت را تحلیل کنند ،بنویسند و کامنت بدهند و طرحهای کلان بدهند ، مثلا  در خصوص" توسعه باغات در اراضی شیبدار" که یکی از بند های اقتصاد مقاومتی در وزارتخانه است ،  بسته ترویجی، اموزشی و فنی ارائه دهند  .
وی  در خصوص محققین معین نیز گفت: حضور عاطفی این محققین  درپهنه در کنار مروجین مهم است زیرا آنها می بینند که یک فرد تحصیلکرده که وقتش گرانبهاست در کنار آنها حضور دارد و این مسئله  به آنها  روحیه می دهد .  
وی خاطر نشان کرد: همه ارتباط یکطرفه نیست و محققین معین لازم است مسائل و اقدامات کاری کشاورزان  را از عرصه ها و پهنه ها به معاون پژوهش و فن آوری مراکز تحقیقات منتقل کنند .
 معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی  تاکید کرد:  موضوع یافته های ترویجی برای بهره برداران 90 درصد چیزی است که مورد انتظار ماست و همه ما بصورت هدفمند باید بدنبال این یافته ها و چیزهایی باشیم که بهره بردار تشنه آنها هستند ، تا بتوانیم بهره برداررا نجات بدهیم.
کاظم خاوازی  همچنین از انتخاب پژوهشگر مروجان  نمونه و محققین معین  نمونه  برای اولین باردر سال آینده، در هفته جهاد کشاورزی، برای ایجاد انگیزه بیشتردر این پژو هشگران  ، خبر داد.
رئیس  سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این گرهمایی طی سخنانی اظهار داشت: طی سالهای اخیر سرمایه گذاریهای خوبی در بخش کشاورزی انجام شده است . 
 مجتبی مزروعی افزود: از سال 88 تا92 میزان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی 5 میلیارد تومان بوده درحالیکه از سال 92 تا 96 به 300 میلیار تومان افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: همچنین در بخش سیستمهای آبیاری تحت فشار در سال (92) 13 میلیارد تومان تسهیلات  تخصیص یافته بود که  در سال 96 به 254 میلیارد تومان رسیده است.
وی ادامه داد: تولیدات کشاورزی ما در سال 95 نسبت به سال (94)  به میزان 697 هزار تن به تولیدات ما اضافه گردید  که ارزش آن بالغ بر  یکهزار و 200 میلیارد تومان بوده است.
رئیس  سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: علیرغم همه مباحثی که راجع به آب و محدودیتهای بخش کشاورزی مطرح می شود همه آنها ناشی از عدم سرمایه گذاری و پایین بودن بهرهوری در بخش است انچه مورد انتظار ما است حضور محققین در مزارع است که کار با ارزشی است .
مجتبی مزروعی تاکید نمود: باید برای محققینی که به مراکز ترویج می روند شرایط را طوری مهیا کنیم که آنجا مستقر شوند ، کشاورزان و دامداران موفق ما در هفته چند شب را در مزرعه بیتوته می کنند.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۴۰
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید