رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص کاهش مصرف آب پیشنهاد کرد: طرح خرید آب از مالکین و یا طرح نکاشت و یا تشویق در قبال کاهش برداشت یکی از روشهای مفید در کاهش مصرف آب است
۱۳۹۷/۰۵/۱۰

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص کاهش مصرف آب پیشنهاد کرد: طرح خرید آب از مالکین و یا طرح نکاشت و یا تشویق در قبال کاهش برداشت یکی از روشهای مفید در کاهش مصرف آب است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی راهکارهای کاهش مهاجرت از روستا (بعنوان کانون اصلی تولید) را تشرح نمود .

مجتبی مزروعی افزود: توجه به تولیدات داخلی و رشد قیمتهای تولیدات و کاهش هزینه های تولید یکی از راهکارها ی کاهش مهاجرت  است که می تواند  از طریق  (تامین نهاده های زراعی و باغی و نهاده های دامی) ،( خرید تضمینی محصولاتی مانند گندم – جو – پنبه – زعفران – مرغ – تخم مرغ – سیب زمینی و...  با قیمت مناسب )و( ایجاد مشوقهای صادراتی  برای شیر خشک – سیب زمینی و ... ) صورت گیرد.
وی ادامه داد: تامین تسهیلات مناسب برای مکانیزاسیون را هکاری دیگری بوده  که در این راستا سهمیه تخصیص تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی خراسان رضوی در سال 96 به  بیش از 876 میلیارد ریال رسید  که نسبت به سال 92 (465 میلیارد ریال) 187درصد رشد داشته است.  
وی گفت:یکی    از راهکارهای کاهش مهاجرت  موضوع تامین اعتبارات مناسب برای اجرای طرحهای آب و خاک  است که در این زمینه می توان به موضوعاتی چون  رشد 30 برابری اعتبارات اجرای سیستمهای آبیاری تحت فشار در خراسان رضوی ، در سال96(260 میلیارد تومان) نسبت به سال 92 (13 میلیارد تومان) ، اجرای 2 هزار کیلومتر انتقال آب با لوله در سال 95 و در دست اقدام بودن اجرای 2 هزارو 200 متر خط انتقال آب با لوله در سال 96 ، رشد 16 برابری اعتبارات تخصیص یافته به  طرحهای لایروبی و مرمت قنوات در سال 96(385 میلیاردو 658 میلیون ریال ) نسبت به سال 92(23  میلیارد و 949 میلیون ریال)  و سه برا بر شدن توسعه کشت گلخانه ای در سال 96 (360 هکتار)  نسبت به سال 92  ( 118 هکتار)  اشاره نمود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی   بیان کرد :اجرای  کشت های حفاظتی  یکی از راهکارهای دیگر کاهش مهاجرت است   که رشد 142 درصدی کشت حفاظتی در خراسان رضوی در سال 96 (92 هزار هکتار) نسبت به سال92  ( 38 هزار هکتار ) حاکی از موفقیت سازمان در این زمینه است.  
مجتبی مزروعی اضافه کرد: تامین بذر و نهال و انجام اقدامات اساسی برای اجرای طرحهای ابخیز داری از موارد موثر دیگر در کاهش مهاجرت می باشد.  
وی در خصوص  حل بحران آب خاطر نشان کرد: مسلما اقدامات یکطرفه و فشار به کشاورزان و دامداران ، چاره ساز نبوده بلکه باید با سرمایه گذاری در بخش و استفاده از روشهای جدید و مدرن مصرف آب را کاهش داد ؛ که این مهم صرفا وظیفه جهاد کشاورزی نمیباشد بلکه باید وزارت نیرو بازاء کاهش دبی و کاهش ساعات کارکرد چاهها سرمایه در اختیار بهره برداران قرار دهد تا به تناسب در بخش ، سرمایه گذاری کنند.
وی طرح خرید آب از مالکین و یا طرح نکاشت و یا تشویق کشاورزان در قبال کاهش برداشت را  یکی از روشهای مفید در کاهش مصرف آب دانست که ضروریست  در دستور کار قرار گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  اشاره نمود:  طرحهای  انتقال آب از خارج حوزه مناسب است لیکن در کوتاه مدت پاسخگو نیست لذا اولویت با مدیریت داخل حوزه است و  مدیریت این امر باید با مشارکت بهره برداران باشد .
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۲۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید