رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  خبر داد: ایجاد و راه اندازی ۳۱ واحد  صنایع تبدیلی و غذایی در استان
۱۳۹۷/۰۷/۱۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد: ایجاد و راه اندازی ۳۱ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در استان

صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، افزایش سطح درآمد روستاییان، بالا بردن بهره‌وری بخش کشاورزی و افزایش سهم اشتغال صنعتی در مناطق روستایی و نیز به عنوان جزئی از فرآیند توسعه روستایی ایفای نقش می کند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در طی شش ماهه اول امسال31 واحد تولیدی جدید صنایع تبدیلی و تکمیلی  ایجاد و راه اندازی شده  و توسعه 10 واحد تولیدی(در حال فعالیت) با سرمایه گذاری 659  میلیارد ریال، در استان  انجام شده است..
مجتبی مزروعی افزود: این واحد ها در زمینه احداث (سیلوی غلات ، سردخانه دومداره ، انبار نگهداری محصولات کشاورزی  ، فرآوری و بسته بندی زعفران ، فرآوری میوه و سبزیجات ، انواع روغن خام گیاهی ، فرآورده های لبنی ، خوراک دام و طیور ، عمل آوری و بسته بندی گوشت ماهی و بسته بندی خشکبار ، حبوبات و غلات ،سبزیجات ، میوه ، گیاهان دارویی و دمنوش و بسته بندی مواد غذایی ) می باشند .
وی ادامه داد:  با بهره برداری از این واحدهای تولیدی  زمینه اشتغال 407نفر در استان فراهم شده که از این نظر 41.6 درصد از هدف برنامه در سال 97تاکنون محقق گردیده است.
وی بیان کرد : همجنین با فرآوری 62 هزار تن مواد خام توسط واحدهای بهره برداری شده ،  هدف فرآوری محصولات خام کشاورزی به میزان26.9% تحقق یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  با اشاره به اینکه  شهرهای مشهد ، نیشابور و چناران از شهرهای پیشرو در صنایع تبدیلی می باشند ، خاطر نشان نمود: این استان در سال 96 دارای مقام اول در فرآوری موادخام کشاورزی ،  مقام اول کشوری در ایجاد اشتغال  و مقام اول کشوری در صدور پروانه بهره برداری( در زمینه صنایع تبدیلی و غذایی ) بوده است .
این مقام مسئول  از موضوعاتی چون فرآوری انواع سبزیجات و میوه جات (از جمله خشک کردن ، پودر ، اسلایس ، منجمدکردن و...) ، درجه بندی و بسته بندی و فرآوری انواع میوه ، سبزی ، صیفی و محصولات گلخانه ای ، فراوری ، درجه بندی و بسته بندی زعفران ، پسته و کشمش با رویکرد صادرات  ، درجه بندی و بسته بندی و فراوری انار ، آلو ، انگور ، فرآوری و بسته بندی هندوانه و خربزه  ، فرآوری و بسته بندی سیب زمینی ، پیاز ، سیر و قارچ خوراکی  ، فرآوری و بسته بندی گیاهان داروئی ، انبار های سرد نگهداری میوه و سیب زمینی در محل مزرعه ، انواع  سردخانه بالای صفر و زیر صفر ، بسته بندی و فرآوری انواع گوشت ( دام و طیور و آبزیان) ، کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین (در برخی از شهرستانها و دارای توجیه اقتصادی) ، تبدیل ضایعات کشتارگاهی و بسته بندی یا فراوری تخم مرغ(پودر، مایع پاستوریزه و ...)بعنوان اولویتهای سرمایه گذاری صنایع تبدیلی و غذایی در سال 1397 نام برد. 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۱۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید