هزینه‌ای که برای عشایر پرداخت شود به کشور باز می گردد
۱۳۹۸/۰۷/۱۷

هزینه‌ای که برای عشایر پرداخت شود به کشور باز می گردد

عشایر با ۱.۸ درصد از جمعیت کشور ۶ میلیون تن محصول باغی، زراعی، پروتئینی و محصولات لبنی کشور را تولید می کنند به عبارت دیگر هر خانوار عشایر ۴ برابر سرانه خود را تولید می‌کند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اعلام این مطلب  درجلسه  شورای عشایری قوچان  که شامگاه سه شنبه 16 مهرماه  در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شده بود  اظهار داشت: حدود 35 میلیون هکتار از مراتع کشور در حوزه قلمرو عشایر است وبر اساس آخرین سرشماری عشایر کشور حدود 213 هزار خانوار  با یک‌میلیون و 200 هزار نفر جمعیت  و دارای حدود 23 میلیون رأس دام می باشند.
کرمعلی قندالی افزود: سرانه دام در کشور ۱۱۱ رأس است اما این سرانه در خراسان رضوی از میانگین کشوری عبورکرده و به ۴۹۰ رأس رسیده است.
وی گفت: در گذشته  مصرف کنستانتره توسط عشایر به ۱۰ هزار تن در کشور نمی‌رسید اما امروز به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسیده که جهش خوبی است و۲۵ درصد مصرف کنسانتره کشور با ۴۰ هزار تن به خراسان رضوی اختصاص دارد که در این امر مردم و تشکل‌های عشایری مؤثر بوده‌اند و می‌توان از این روش به‌عنوان الگو در سایر نقاط کشور هم استفاده کرد.
وی حوزه اصلاح روش تغذیه همچون کنسانتره و استفاده از جیره علمی را بسیار مهم دانست و بیان کرد: بر اساس کارمیدانی که در استان خراسان رضوی به‌صورت مستند و متکی بر علوم روز انجام شد در این استان "تا بیش از 60 درصد راندمان بهره‌وری از نهاده را داشتیم "این در حالی است که در شرایط عادی حدود 9 کیلوگرم باید علوفه مصرف شود تا یک کیلوگرم دام زنده افزایش پیدا کند ، با این روش و با مصرف علوفه کمتر در حدود 6 کیلوگرم ،یک کیلو دام زنده قابل‌افزایش است که می‌تواند در بحث بهره‌وری از منابع، بالا بردن راندمان و به‌نوعی صرفه‌جویی در هزینه‌ها بسیار کمک کند و توصیه می‌شود همه عشایر از این ظرفیت به‌ویژه در استان خراسان رضوی استفاده کنند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران عنوان نمود: 4 هزار میلیارد ریال از طریق صندوق توسعه ملی برای سرمایه در گردش عشایر با سود ۱۰ درصد ابلاغ‌ شده که این میزان در سال گذشته دو هزار میلیارد ریال و سهم خراسان رضوی ۳۴۰ میلیارد ریال بود و با احتساب دو برابر شدن اعتبار نسبت به سال گذشته ، امور عشایر خراسان رضوی امسال می‌تواند ۶۴۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش برای تولید گوشت قرمز جذب کند که با این اعتبار می‌توان ۱۵۰ هزار رأس دام به چرخه تولید گوشت قرمز اضافه کرد.
کرمعلی قندالی بیان کرد: هزینه‌ای که برای عشایر پرداخت شود به کشور باز می گردد و هدر رفت اعتبار در حوزه عشایر نداریم و علاوه بر این که هزینه کرد در حوزه عشایر توجیه اقتصادی بالایی دارد عشایر با حضور خود در ۲۰ هزار نقطه از کشور امنیت را نیز تأمین کرده‌اند.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید