برگزاری اولین همایش طرح هویت بخشی و بیمه اجباری دام در شهرستان طرقبه شاندیز
۱۳۹۸/۰۹/۱۰

برگزاری اولین همایش طرح هویت بخشی و بیمه اجباری دام در شهرستان طرقبه شاندیز

اولین همایش طرح سراسری هویت بخشی دام شهرستان طرقبه شاندیز با حضور مدیر جهادکشاورزی، مجری طرح هویت بخشی دام سازمان، کارشناسان امور اراضی استان، معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان، دادستان شهرستان، مسئولین محلی و دهیاران ، روسای شورای روستایی و دامداران در محل سالن اجتماعات آموزش پرورش شهرستان شهرستان برگزار گردید.

مدیر جهادکشاورزی طرقبه شاندیز ضمن اشاره به دومنظوره شدن این همایش درموضوعیت هویت بخشی دام و امور اراضی گفت: شهرستان طرقبه شاندیز رتبه 29 تولید گوشت قرمز، رتبه 20 تولید مرغ گوشتی، رتبه 3 تولید تخم مرغ، رتبه 19 نوغانداری و در مجموع تولیدات دامی، رتبه یازدهم استان را داراست. تلاش مجموعه جهادکشاورزی درجهت ارتقای جایگاه شهرستان در تولیدات دامی است تا از شیوه های سنتی به سمت استفاده از شیوه های نوین دامداری پیش برویم. سیدرضا ماهنگار به وضعیت کشاورزی شهرستان پرداخت و گفت: آمار بارندگی شهرستان حاکی از اهمیت کشاورزی در این منطقه دارد که باتوجه به کوهستانی بودن نقش تولیدات باغی و دامی پررنگ تر است ومشکلی که در باغات باآن روبرو هستیم روش های آبیاری قدیمی است. ماهنگار ادامه داد: شهرستان طرقبه شاندیز دارای 7رشته رودخانه، 380رشته قنات، 121دهنه چشمه است بنابراین آب رایگان در اختیار کشاورزان بوده و توجیه اقتصادی تولید در این منطقه بسیار بالاتر است.
مجری طرح هویت بخشی دام سازمان جهادکشاورزی گفت: متولی این طرح وزارت کشور بوده و از بهمن ماه سال گذشته مقرر شد دام سبک کشور ظرف مدت یکسال و دام سنگین ظرف مدت شش ماه پلاک گذاری و ثبت سامانه شود. از کل 7میلیون راس دام سبک استان، تاکنون 137هزار راس و از کل 320هزار راس دام سنگین استان، 300هزار راس هویت گذاری شده است.در این طرح باید کد 15رقمی از بدو تولد دام تا زمان کشتار پلاک و کد همراه دام باشد. از اهداف این طرح رصد قاچاق دام و بدست آمدن آمار دقیق دام که معمولا در این موضوع بین آمار جهادکشاورزی و دامپزشکی اختلاف بوده است.
کریم امیرزاده آمار ثبت شده شهرستان طرقبه شاندیز در سامانه هویت بخشی دام را اینچنین عنوان کرد: کل دام سبک شهرستان بینالود 40هزار راس است که حدود 2500 راس در سامانه ثبت شده و 3700راس دام سنگین در شهرستان وجود دارد که متاسفانه تنها 230 راس ثبت سامانه شده است. وی توجه حاضرین را به این مطلب جلب کرد که از بهمن ماه 98 به بعد هرگونه جابجایی و نگهداری دام فاقد کد15رقمی، قاچاق محسوب شده و ضبط می گردد.
معاون امور بیمه ای بانک کشاورزی استان، به رویکردهای جدید بانک کشاورزی در خصوص بیمه اجباری دام اشاره کرد و افزود: در زمان اعلام خسارت دام دیگر نیازی به آوردن گوش دام نیست، تنها با یک تماس، کارشناس بیمه جهت ثبت خسارت به دامداری مراجعه خواهد کرد. 50% هزینه بیمه دام توسط دولت پرداخت می شود و گاودار با پرداخت 300هزار ریال بابت هرراس دام سنگین دام خود را بیمه می کند. اگر دامدار همزمان با پلاک گذاری اقدام به بیمه نماید بابت هرراس دام سبک تنها 10هزار ریال هزینه بیمه پرداخت خواهد نمود.
دادستان شهرستان طرقبه شاندیز در بخش پایانی این گردهمایی دومنظوره درخصوص برخورد قاطع دستگاه قضایی با تغییر کاربری های غیر مجاز و لزوم برخورد با واگذاری های انشعابات برق و آب به اینگونه اراضی تاکید کرد.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۰
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید