کرونا کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی را به تأخیر انداخت
۱۳۹۹/۰۱/۱۸

کرونا کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی را به تأخیر انداخت

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر خراسان رضوی محمد نبوی فرد مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی گفت : با توجه به حضور ویروس منحوس کرونا در کشور و به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در بین عشایر امسال با توجه به هماهنگیهای صورت گرفته با ادارات کل منابع طبیعی محیط زیست و دیگر دستگاه های اجرایی کوچ بهاره عشایر متفاوت از سالهای گذشته با تأخیر یک ماهه انجام خواهد شد.


مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی به عدم ابتلاء عشایر به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت :  دلیل عدم ابتلاء عشایر به این بیماری ناشی از هوشیاری . همکاری و عمل به توصیه های بهداشتی و نیز دوری از نقاط جغرافیایی آلوده به ویروس بوده است و از این به بعد نیز تداوم این روند و اتخاذ تدابیر لازم برای عدم برقراری ارتباط اجتماعی و عدم ورود به نقاط آلوده  شیوع این بیماری را به حداقل خواهد رساند. 
نبوی فرد در ادامه گفت : با استفاده از تمامی ظرفیت های خود و سایر دستگاه های اجرایی تلاش می شود تا نسبت به کنترل و مهار دامنه انتشار ویروس کرونا در جامعه عشایری استان اقدامات لازم صورت پذیرد که در این راستا اطلاع رسانی . اعلام توصیه های بهداشتی . هماهنگی در جهت جلوگیری از ورود افراد غیر به سامانه های عرفی در روز طبیعت و تاخیر در کوچ عشایراز جمله اقدامات صورت در این زمینه بوده است . 
وی افزود : بمنظور اطمینان خاطر عشایر و ماندگاری در مناطق قشلاقی تا بهبود وضعیت موجود خدمات رسانی همچون آبرسانی . تامین و توزیع علوفه دامی . آرد و سوخت ( کپسول گاز )  و... از طریق این اداره کل . شبکه های تعاونی عشایری و سایر دستگاه های اجرایی به عشایر ادامه خواهد یافت . 
همه ساله کوچ بهاره عشایر خراسان رضوی از اوایل فروردین آغاز میشود که با متفاوت شدن شرایط کشور تغییراتی در کوچ اتفاق افتاده و خدا رو شکر با بارندگیهای خوب در استان و سردی هوا شرایط ماندگاری عشایر درقشلاق بهتر فراهم شده است و چنانچه عشایری بخواهد کوچ خود را انجام دهد ضمن عدم ارائه خدمات از تردد وی از طریق دستگاههای انتظامی و... جلوگیری بعمل خواهد آمد.

کرونا قدرت شیوع کمتری در بین عشایر دارد
مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه تردد به مناطق عشایری کم است، ویروس کرونا قدرت و امکان مانور و شیوع کمتری در بین عشایر دارد
نبوی فر با اشاره به نامه منابع طبیعی استان بر لزوم رعایت تقویم حضور حیات وحش، بیان داشت: به علت حساسیت های محیط زیستی و حیات وحش که با حضور انسان در آن اخلال ایجاد می شود، عشایر نمی توانند بیش از موعد در مناطق قشلاقی بمانند.

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی اضافه کرد: آموزش های بهداشتی نیز از طرف بسیج سازندگی به صورت چهره به چهره و همچنین از طریق پیامک و فضای مجازی به عشایر استان داده شده ضمن اینکه عموم عشایر در قشلاق به تلویزیون دسترسی دارند و از آموزش های آن بهره مند می شوند.


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید