نشست خبری مدیرجهادکشاورزی چناران در خصوص کشت پاییزه
۱۳۹۵/۰۷/۰۴

نشست خبری مدیرجهادکشاورزی چناران در خصوص کشت پاییزه

به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی چناران، نشست خبرى مدیر جهاد کشاورزى چناران با اصحاب رسانه در محل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار گردید :
"آزاد کار های چغندر کار" هم مى توانند از مزایاى تحویل چغندر در فرصت داده شده بهره مند شوند.
مدیر جهاد کشاورزى شهرستان چناران، در نشستى با اصحاب رسانه، گزارشى از عملکرد و برنامه هاى خود در این حوزه را ارائه نمود.
مهندس حمید حاجى نژاد، گفت: اولین انگیزه دولت، خودکفایى در روغن است. همانگونه که در بحث "گندم" به خودکفایى رسیدیم و این مدیون زحمات و مدیریت صحیح سازمانی در این زمینه و رحمت واسعه الهی و نزول باران می باشد .
وى در ادامه افزود: پیش بینى خرید گندم در سال جاری به میزان ٨ میلیون تن گندم در سطح کشور بوده است و با توجه به اینکه در حال حاضر به ١١ میلیون و سیصد هزار تن گندم رسیده ایم؛ لذا خلل در پرداخت وجه گندم بوجود آمد که مقرر گردید تا نیمه اول مهر ماه، الباقى تصفیه گردد و این از حقوق اصلى کشاورزان است.
حاجى نژاد یادآور گردید: در فصل زراعى جدید، در بحث الگوى کاشت کلزا، در سطح استان ، برنامه روى ١٢هزار هکتار مى باشد که سهم چناران ٨٠٠ هکتار برنامه ریزى شده است.
وى در بحث کشت پاییزه گندم و جو، متذکر گردید: علاوه بر دولت، بخش خصوصى نیز در عاملیت فروش نقش اساسى دارد و تمام بذر اصلاح شده و نهاده های مورد نیاز شهرستان فراهم و تامین شده است .
مدیر جهاد کشاورزى شهرستان چناران، در مورد باغبانى، با ذکر این مطلب که حوزه چناران یکى از قطب هاى زراعت است، ادامه داد: این شهرستان در باغبانى رتبه خوبى به ویژه در سطح استان دارد؛ در باغات "سیب" با 4500 هکتار، "گلابى" با ٢٧٥٠ هکتار و "گیلاس" با ٢ هزار هکتار مقام اول استان و در باغات "آلبالو" با ١١٤٠ هکتار و "گردو" با ١٥٢٠ هکتار مقام دوم استان را دارا است.
وى در مورد "بیمه" کشاورزى و وضعیت آن در شهرستان، با بیان این مطلب که بیمه براى کشاورزان و باغداران گرچه اختیارى است اما لازم مى باشد، گفت: بخش اعظمی از حق بیمه توسط دولت محترم پرداخت مى گردد و تنها درصد کمی بر عهده کشاورز مى باشد و با این حمایت دولت امید مى رود که بر تعداد بیمه کنندگان در این بخش، اضافه شود. وى افزود: در بخش زراعى بالغ بر ٥٠٪‏ و در بخش باغات در حدود ٣٠٪‏ بیمه کننده وجود دارد و علت درصد پایین تَر بیمه کنندگان در بخش کشاورزی، بحث "خرده مالکى" مى باشد.
حاجى نژاد، در خصوص چغندر قند با یادآورى این که شکر و قند در سبد غذایى خانواده وجود دارد و نمى شود در این مورد، صفر تا صد، واردات باشد بلکه باید به دنبال الگوى مناسب باشیم، اظهار کرد: امسال مقرر شد کارخانه قند بیست روز زودتر نسبت به سال گذشته شروع به کار شود و حتى توصیه بر این است تا "آزاد کارها" هم، جهت تحویل از١٠ لغایت 25 مهر اقدام نمایند.
وى در خصوص "ماهى سردابى" اظهار کرد: در سال گذشته با ٣١ مزرعه پرورش ماهى، ٩٥٠ تن و امسال با "مدیریت مزرعه"، هزار و صد تن افزایش خواهیم داشته ایم.
حمید حاجى نژاد با ذکر این مطلب که جهاد کشاورزى، ٤٤٨ حلقه چاه دارد که همگى داراى پروانه هستند، تصریح کرد: "کنتور هوشمند" که از سال ١٣٩٠ تا سال ١٣٩٤ نصب نشده بود، در سال گذشته نصب گردیده است و طبق برنامه زمان بندی شده باید در سال فعالیت کنند.
حاجى نژاد افزود: آبیارى تحت فشار ١٢ هزار هکتار اجرا شده و از حدود ٤١ هزار و چهارصد هکتار سطح زیر کشت آبی شهرستان ١٨ هزار هکتار دیگر قابلیت اجراى آبیارى تحت فشار را دارد.
وى در پایان خاطر نشان کرد: حفظ کاربرى اراضى، یکى از الزامات مدیریتى جهاد کشاورزى چناران مى باشد.
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۳۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید