انگور  یاقوتی گلخانه ای خلیل آباد به ثمر رسید
۱۳۹۶/۰۳/۱۶

انگور یاقوتی گلخانه ای خلیل آباد به ثمر رسید


         کمبود آب یکی از مشکلات عمده ی بخش کشاورزی در بیشتر مناطق می باشد. شهرستان خلیل آباد نیز از این قاعده مستثنی نیست، چند سالی است که شهرستان خلیل آباد نیز گریبانگیر مشکل کم آبی می باشد. توسعه باغات انگور در این شهرستان باعث گردیده تا بدلیل نیاز آبی بالای این گیاه، مشکل فوق حادتر به نظر برسد. تنش خشکی در انگور باعث کاهش کمی و کیفی محصول تولیدی می شود.لذا پیدا کردن راهکارهایی که بتوان خسارت ناشی از این کم آبی را جبران نمود دارای اهمیت زیادی می باشد. یکی از این روشها در باغات استفاده از مالچ جهت کاهش تبخیر از سطح خاک باغ می باشد. از این رو در سال زراعی گذشته اقدام به انجام طرح گردید که باعث صرفه جویی در مصرف آب گردید. در سال جاری نیز با هدف زودرس نمودن انگور طرحی آزمایشی در این زمینه در باغات انگور شهرستان صورت گرفت.
          به گفته مهندس طاهر پور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد در بسیاری از سال ها خسارت تگرگ و باران های بی موقع و توفان خسارت جبران ناپذیری به باغات انگور وارد می کند که در کشت گلخانه ای این خسارت به حداقل می رسد.
        زودرس نمودن انگور و رساندن محصول به عنوان انگور نوبرانه از اهداف اصلی و اقتصادی این طرح است که با موفقیت انجام گردید. که این امر می تواند کمک قابل توجه ای به اقتصاد باغداران نماید.
        درخواستی که ما از مراکز تحقیقات داریم این است که در خصوص کشت گلخانه ای ارقام مختلف انگور در باغات شهرستان تمامی جنبه های این طرح به صورت علمی تر مورد بررسی قرار گیرد. و نتایج این تحقیقات را بصورت یک دستورالعمل جهت استفاده بهتر بهره برداران ارائه نمایند.
 
 


منبع : طاهریان ـ روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۳۱۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید