آغاز برداشت انگور یاقوتی از تاکستان های شهرستان خلیل آباد
۱۳۹۶/۰۴/۰۱

آغاز برداشت انگور یاقوتی از تاکستان های شهرستان خلیل آباد

     کار برداشت انگور یاقوتی از سطح 250 هکتار از تاکستان های خلیل آباد آغاز گردید. شهرستان خلیل آباد در مجموع دارای 5689 هکتار انگور می باشد.انگور یاقوتی یکی از زودرس ترین ارقام انگور بوده که از این سطح 3000 تن انگور برداشت می شود که به بازارهای داخلی و سایر استان ها جهت تازه خوری ارسال می گردد. درشهرستان خلیل آباد بیش از 23 رقم انگور شناسایی شده است  که مهمترین ارقام آن عبارتند از: پیکامی و عسکری معمولی که جهت تولید کشمش و تازه خوری مصرف می شود وسایرارقا م شامل : ترشیز ، لعل ، ریش بابا ، صاحبی ، رزقی ، یاقوتی ، فخری ، مسکه ، طرقی ، خلیلی ، سرقی، و غیره که جهت تازه خوری و تهیه مویز و تیفی استفاده می شود .
 مشخصات  رقم یاقوتی به شرح ذیل می باشد:
تراکم حبه ها زیاد ، حبه ها آبدار ، رنگ پوست قرمز مایل به بنفش ، رنگ گوشت خیلی پررنگ ، خیلی زودرس و مصرف تازه خوری دارد.
 به گفته مهندس طاهر پور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد در سال جاری  با هدف زودرس نمودن انگور طرحی آزمایشی در این زمینه در باغات انگور شهرستان صورت گرفت.  در بسیاری از سال ها خسارت تگرگ و باران های بی موقع و توفان خسارت جبران ناپذیری به باغات انگور وارد می کند که در کشت گلخانه ای این خسارت به حداقل می رسد.زودرس نمودن انگور و رساندن محصول به عنوان انگور نوبرانه از اهداف اصلی و اقتصادی این طرح است که با موفقیت انجام گردید. که این امر می تواند کمک قابل توجه ای به اقتصاد باغداران نماید.
 همچنین شناسایی ،  ترویج و کاشت ارقام تازه خوری و ارقام جدید می تواند باعث رونق و افزایش درآمد باغداران منطقه گردد. در سال زراعی گذشته چندین رقم تازه خوری منطقه تاکستان و کردستان در بین باغداران توزیع گردیده که این امر به نوبه خود باعث خارج شدن از کشت تک محصولی(انگور پیکانی) و کاهش مشکلات مربوط به بازارکشمش خواهد گردید.


منبع : طاهریان روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۲۵۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید