بازدید ریاست محترم سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد
۱۳۹۶/۰۴/۱۲

بازدید ریاست محترم سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد

 ریاست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی جناب آقای مهندس مزروعی به همراه  نماینده محترم مجلس شورای اسلامی شهرستان های تربت جام ، تایباد ، باخرز و منطقه صالح آباد  جناب آقای دکتر رحیمی، آقای مهندس ذوقی مشاور و مسئول محترم امور شهرستانها و مجلس سازمان، مهندس صالحی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان، آقای مهندس سیدین رئیس  روابط عمومی سازمان به اتفاق رئیس جهاد کشاورزی منطقه صالح آباد  آقای مهندس نعمتی و مسئولین ادارات و واحدهای تابعه از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد بازدید بعمل آوردند.
ابتدا از طرح آبیاری تحت فشار خرده مالکین روستای گورخار به نمایندگی آقای قادر محمود پور  بازدید بعمل آمد این طرح با اعتباری بالغ بر 1626 میلیون ریال  و در سطح 21/6 هکتار که از محل اعتبارات فنی اعتباری تبصره 19 و خودیاری مالکین تأمین شده است. در ادامه از محل قنات روستای قلعه حمام  حاج رسول که بر اثر سیل خسارت دیده بود، بازدید و مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
 مهندس مزروعی ضمن تشکر از بهره برداران محترم در راستای کمک دولت جهت مرمت قنوات قول مساعدت و تامین اعتبار 50 درصدی دادند. سپس از مجتمع گلخانه ای آقای سالخورده در روستای فالیزک  بازدید صورت گرفت. این گلخانه با مساحتی بالغ بر 3000 متر مربع که  با سیستم آبیاری قطره ای نوین اقدام به کاشت محصولات جالیز ( خربزه و تیل ) و محصولات صیفی ( گوجه فرنگی و خیار ) نموده است با اجرای کشت گلخانه ای صرفه جویی درمصرف آب 60 درصد  و افزایش عملکرد تولید محصول بیش از 70 درصد  می رسد. در ادامه ضمن بازدید از روستای توت لشکران جلسه هم اندیشی با بهره برداران صورت گرفت و کشاورزان با ارائه مشکلات خود تقاضای رسیدگی از مسئولین را خواستار شدند.
در پایان جلسه شورای اداری در محل جهادکشاورزی منطقه صالح آباد با حضور مسئولین واحدها برگزار گردید در این جلسه  مهندس نعمتی ضمن عرض سلام و خیر مقدم خدمت ریاست محترم سازمان جهادکشاورزی و هیئت همراه، مطالبی در رابطه با سیمای کشاورزی بخش صالح آباد ارائه نمودند ایشان افزودند که منطقه   صالح آباد از پتانسیل خوبی برخوردار می باشد و با همکاری کشاورزان و کارشناسان جهادکشاورزی می توان در جهت افزایش تولید محصولات  و افزایش سطح زیر کشت گام موثری برداشت.
در ادامه جلسه ریاست محترم سازمان ضمن خسته نباشید به همکاران سخنانی در مورد سیاست های کلی حمایتی دولت تدبیر و امید در راستای تولید و اشتغال و افزایش راندمان محصولات کشاورزی ایراد نمودند.
ایشان خاطر نشان کردند با مدیریت صحیح و برنامه مناسب و استفاده از ابزار های مکانیزه کشاورزی می توان علاوه بر افزایش سطح زیر کشت محصولات با کیفیت و ارگانیک تولید کرد. 
همچنین ایشان افزودند :  میزان اعتبارات تخصیصی برای آبیاری تحت فشار در طول فعالیت دولت یازدهم در مقایسه با پیش از آن بی سابقه بوده است.
وی ادامه داد: میزان اعتبار اختصاص یافته برای این بخش در خراسان رضوی در سال 92 مبلغ 170 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 96 به دو هزار و 800 میلیارد ریال افزایش یافت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی رویکرد دولت یازدهم را نسبت به بخش کشاوری کم نظیر توصیف و بیان کرد: سیاستهای برنامه ای دولت در مسیر حمایت از بخش کشاورزی است.
وی گفت: حجم تولید گندم در سال 1392 در خراسان رضوی 146 هزار تن بود که این میزان در سال 1395 به 609 هزار تن افزایش یافت.
مزروعی افزود: همچنین میزان درآمد گندم در سال 92 حدود دوهزار و دویست میلیارد ریال بود که این رقم در سال 95 به هفت هزار و 800 میلیارد ریال رسید.
وی ادامه داد: تولید چغندر نیز از 700 هزار تن در سال 92 نیز به یک میلیون و 200 هزار تن در سال 95 رسیده و این در حالی است که سطح زیر کشت چغندر از 53 هزار هکتار در سال 92 به 21 هزار هکتار در سال 95 کاهش یافت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: همچنین در بخش نهاده های باغی و زراعی در گذشته در وضعیت بدی قرار داشتیم و کودها و سموم بی کیفیت چینی و هندی در اختیار کشاورزان قرار می گرفت.
وی افزود: در چارچوب فعالیت دولت یازدهم و با تحقق برجام کودها و سموم باکیفیت وارد و به میزان لازم در اختیار کشاورزان قرار گرفت که منجر به افزایش تولید در واحد سطح شد.
مزروعی ادامه داد: علاوه بر افزایش تولید محصول، درآمد خوبی نیز ظرف سه سال اخیر برای کشاورزان حاصل شد که نتیجه تامین به موقع نهاده ها، ماشین آلات و سموم است و به رغم کاهش سطح زیرکشت در زمینه تولیدات با افزایش خوبی روبرو بودیم.
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۴۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید