آغاز برداشت انگور از تاکستان های  سرسبز شهرستان خلیل آباد
۱۳۹۶/۰۴/۲۰

آغاز برداشت انگور از تاکستان های سرسبز شهرستان خلیل آباد

کار برداشت انگور از سطح 6000 هکتار از تاکستان های خلیل آباد آغاز گردید. و پیش بینی می گردد در سال جاری 95 هزار تن انگور برداشت شود. در سال گذشته  با توجه خسارت سرمای ناگهانی 45 درصدی  به مبلغ 798 میلیارد ریال به باغات انگور خسارت وارد شده است.
برداشت انگور از اوایل تیرماه از باغات روستای جابوز شروع شده که انگور تولید شده 80 % تبدیل به کشمش و مابقی صرف تازه خوری به شهرستان های داخل کشور از جمله مشهد، تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و سایر کشورها از جمله روسیه در حال صادر شدن است. درشهرستان خلیل آباد بیش از 23 رقم انگور شناسایی شده است  که مهمترین ارقام آن عبارتند از:

پیکامی و عسکری معمولی که جهت تولید کشمش و تازه خوری مصرف می شود وسایرارقا م شامل : ترشیز ، لعل ، ریش بابا ، صاحبی ، رزقی ، یاقوتی ، فخری ، مسکه ، طرقی ، خلیلی ، سرقی، و غیره که جهت تازه خوری و تهیه مویز و تیفی استفاده می شود .
باغات انگور این منطقه دارای شرایط ویژه ای از نظر کمی و کیفی می باشد بنحوی که انگور تولید شده دارای لطافت خاصی بوده و درآمد اصلی مردم از تولید انگور و کشمش می باشد و در سال گذشته میزان 20 هزار تن انگور به کشور روسیه صادر گردید.
به گفته مهندس طاهرپور مدیر جهاد کشاورزی به دلیل فقدان شهرک صنعتی در شهرستان و نبود صنایع تبدیلی انگور و فرآوری و بسته بندی مکانیزه کشمش موجب شده بخشی از تولید انگور به ضایعات تبدیل شود. در صورتی که توسعه صنایع تبدیلی ، تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی از ضروریات مهم و اصلی این شهرستان برای توسعه صادرات و رشد اقتصاد کشاورزی و پایداری اشتغال در روستاها محسوب می شود.
 


منبع : طاهریان روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۳۵۲
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید