برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه تلفیقی با آفت پسیل پسته در سبزوار
۱۳۹۶/۰۵/۲۲

برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه تلفیقی با آفت پسیل پسته در سبزوار

رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار از  برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه تلفیقی با آفت پسیل پسته با حضور 25 نفر از کارشناسان شبکه مراقبت ، ناظرین گیاهپزشکی و و کارشناسان پهنه در این شهرستان خبر داد.
      مهندس احمد رحیمی هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی کارشناسان با نحوه مبارزه تلفیقی با آفت پسیل عنوان کرد و گفت: با توجه به میزان خسارتی که این آفت به محصول پسته وارد می کند برگزاری این جلسات را بسیار ضروری اعلام کرد.
   کارشناس مسئول حفظ نباتات در سازمان جهادکشاورزی خراسان با اشاره به اینکه پسیل پسته از مهمترین آفت های کلیدی در باغ های پسته می باشد، گفت: بهترین و موثرترین راه مبارزه با این آفت بکار بردن روشهای تلفیقی است.
مهندس منصور فلاحی افزود: آفت پسیل پسته از اردیبهشت ماه آغاز و تا زمان برداشت و حتی بعد از برداشت به محصول و درختان پسته آسیب وارد می کند که باید با مدیریت تلفیقی علیه این آفت اقدام شود و کشاورزان از نظرات کارشناسان در راستای خرید سم، نحوه و زمان سمپاشی استفاده و در راستای احیای باغ نکات فنی را رعایت کنند.    
وی همچنین در ادامه گفت: کشاورزان باید در روش مدیریت تلفیقی از فصل زمستان تا پس از برداشت محصول پسته، بایستی با حذف علف های هرز، هرس، شخم زدن زمین، استفاده از روشهای غیرشیمیایی و بیولوژیک و استفاده از کارتها و نوارهای زرد برای کنترل آفت ها به ویژه آفت پسیل پسته با نظر کارشناسی اقدام کنند.
وی عنوان کرد: بخش بزرگ طغیان این آفت ناشی از شرایط بد اقلیمی و گرمی هوا و نیز استفاده از سموم غیرمجاز و تاریخ گذشته است، لذا در تابستان و زمانی که هوا گرم است جمعیت آفت پسیل پسته در باغات افزایش می یابد که باغداران باید زمان سمپاشی مناسب را رعایت کنند.
 


منبع : هاشمی
تعداد بازدیدها : ۸۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید