درآمد ۴۵ میلیارد ریالی حاصل برداشت عسل از زنبورستانهای شهرستان نیشابور
۱۳۹۶/۰۵/۲۶

درآمد ۴۵ میلیارد ریالی حاصل برداشت عسل از زنبورستانهای شهرستان نیشابور

شهرستان نیشابور به سبب داشتن; مناطق کوهستانی و اقلیم مناسب، مراتع آن بستر رویش گیاهان دارویی زیادی ازجمله گون،آویشن،کاکوتی،اسطوخودوس و ... میباشد و با توجه به داشتن منابع آبی ;قطب تولید محصولات زراعی و باغی در کشور است.
معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی با اعلام مطلب فوق افزود در نتیجه زنبور داری در شهرستان; از نظر کمی و کیفی رشد و توسعه خوبی یافته است، بطوریکه در حال حاضرحدود بیست هزار کلنی زنبور عسل در قالب 200 زنبورستان; در شهرستان موجود می باشد و 300 نفر بصورت مستقیم به این حرفه مشغول می باشند.
محمد علی فرهمندراد گفت: درسال 1395 میزان 127 تن عسل در شهرستان; تولید شده است ودر سال جاری برداشت عسل شروع شده که پیش بینی  می شود حدود 120 تن عسل از سطح زنبورستانهای شهرستان برداشت شود.این در حالی است که در شهرستان یک واحد تعاونی زنبور داری فعال موجود می باشد که زنبورداران با عضویت از خدمات آن برخوردار می شوند.
وی در ادامه تصریح کرد:از مهمترین فواید پرورش زنبور عسل گرده افشانی مراتع ،باغات و گیاهان زراعی می باشدکه کمک به افزایش کمی و کیقی محصولات کشاورزی و حفظ محیط زیست می نماید ، علاوه بر عسل محصولاتی نظیر موم، بره موم ،گرده گل ، ژله رویال و زهر زنبور عسل از فرآورده های زنبور عسل با ارزش افزوده بالامی باشد که در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی کاربرد زیادی دارند و می توانیم با ترویج مصرف، جمع آوری و مصرف تولیدات زنبور عسل در سطح جامعه ،کمک زیادی به سلامت جامعه ،افزایش تولید محصولات کشاورزی، افزایش درآمد زنبورداران و اشتغالزایی بنماییم.
همچنین با توجه به سال تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی عنوان گردید: شغل زنبورداری بیشترین همسویی را با اقتصاد مقاومتی دارد زیرا علاوه بر اینکه وابستگی به خارج ندارد ، از طریق گرده افشانی موجب افزایش محصولات کشاورزی و تولید می شود و تولیدات کندو می تواند ارزآوری و اشتغال مناسبی را ایجاد نماید و در سال گذشته حدود 45 میلیارد ریال از راه فروش محصولات نصیب زنبورداران شهرستان شده است.
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۴۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید