تولید هلو و شلیل به ارزش ۸۱ میلیارد ریال در نیشابور
۱۳۹۶/۰۶/۱۶

تولید هلو و شلیل به ارزش ۸۱ میلیارد ریال در نیشابور

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی نیشابور ضمن اعلام ارزش ناخالص تولید هلو و شلیل در شهرستان بالغ بر 81 میلیارد ریال عنوان کرد نیشابور با داشتن شرایط  اقلیمی مناسب، خاک حاصلخیز، منابع غنی آب و ظرفیت بالای تولید یکی از مراکز مهم و پرورش تولید میوه‌های هسته‌دار به‌ویژه هلو و شلیل در استان به شمار می‌آید.
محمد علی فرهمند راد اظهار داشت: سطح زیر کشت هلو و شلیل درشهرستان نیشابور 397 هکتار است که از این سطح 340 هکتار آن را باغات بارور و 57 هکتار آن را باغات غیر بارور تشکیل می‌دهد.
وی افزود: میانگین عملکرد هلو به ازای هر هکتار 12 تن و شلیل 11 تن در باغات این شهرستان است.
فرهمند راد خاطرنشان کرد: هلو از سطح 327 هکتار از باغات نیشابور در حال برداشت است که پیش‌بینی می‌شود از باغات هلو 3300 تن و از باغات شلیل 715 تن محصول برداشت شود که برای مصارف تازه‌خوری و کارخانجات صنایع تبدیلی به بازار عرضه می‌شود.
فرهمند راد ارقام هلو را هلو سبز، اسپرینگ کرست، آلبرتا، زعفرانی و ردتاب و ارقام شلیل را سان کینگ، کیوتای درشت و سیبی عنوان کرد. . ارقام زودرس هلو در استان شامل زعفرانی، شصت روزه گرگانی یا کاردی، ارقام میان رس شامل زعفرانی، هسته جدا و آلبرتا و ارقام دیرس هلو سبز است.
وی با بیان اینکه توسعه ارقام تجاری با پایه های رویشی سبب افزایش کمیت و کیفیت محصول تولیدی خواهد شد، از باغداران خواست با هرس اصولی، تعذیه بهینه با کود های آلی، دامی و شیمیایی، رعایت اصول باغبانی و مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها، کمیت و کیفیت محصول خود را افزایش دهند
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۶۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید