انجام تست تشخیصی تست سل و بروسلوز در گاوداری های صنعتی و روستایی شهرستان جغتای در ۶ ماه اول سال ۹۶
۱۳۹۶/۰۶/۲۹

انجام تست تشخیصی تست سل و بروسلوز در گاوداری های صنعتی و روستایی شهرستان جغتای در ۶ ماه اول سال ۹۶

    روابط عمومی شبکه دامپزشکی جغتای از انجام بیش از 1000 مورد تست سل و بروسلوز در گاوداری های صنعتی و روستایی این شهرستان در 6 ماه اول سال 96 خبر داد.
    ریس شبکه دامپزشکی جغتای گفت: بیماری سل و بروسلوز از مهمترین بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام است که عمدتا در نتیجه مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه، تماس با دام آلوده و مصرف فرآورده های خام دامی آلوده، به انسان منتقل میشود.
دکترآذریان افزود: یکی از راه های مبارزه و کنترل بیماری های دامی انجام تست های غربالگری برای تشخیص دام های مشکوک و آلوده در فارم و همچنین ردیابی  این دو بیماری در کشتار گاه ها می باشد.
      کارشناس تست سل و بروسلوز شهرستان نیز در این خصوص گفت: نظر به اینکه مبارزه با بیماری های مشترک به ویژه سل و بروسلوز با قوت و پیگیری در کشور درحال انجام است که در 6 ماه اول سال 96  بیش از 1000 راس دام سنگین تست سل و بروسلوز در گاوداری های صنعتی و روستایی شهرستان  جغتای صورت گرفته است.
     دکتر کریمی افزود:با توجه به مجهز نبودن اکثر گاو داری های صنعتی و روستایی به باکس مخصوص مقید کردن دام جهت انجام تست سل و بروسلوز کار برای همکاران فعال در این عرصه بسیار سخت و آسیب پذیر می باشد. 
      وی در ادامه خاطر نشان کرد : تست سل با تزریق توبرکولین در یک سوم میانی گردن و همزمان خونگیری از وریددمی گاو های شیری بالای 12 ماه با هدف پایش بیماری بروسلوز انجام می پذیرد و پس از 72ساعت، مجددا به گاوداری مزبور مراجعه و پس از معاینه با کولیس در محل تزریق برابر دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور، تصمیم به حذف یا ادامه زندگی حیوان می کند.و  همچنین  جهت تست بروسلوز لوله های خون گرفته شده پس از انتقال به شبکه دامپزشکی شهرستان، توسط کارشناس آزمایشگاه ، جهت تشخیص بیماری بروسلوز مورد آزمایش قرار می گیرد که در صورت مثبت شدن جواب آزمایش، نسبت به حذف گاو مورد نظر ، اقدامات لازم انجام می پذیرد و  پس از طی مراحل اداری به دامدار غرامت پرداخت می گردد.
 
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۱۸
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید