همه چیز در نشست خبری مدیرجهادکشاورزی تربت جام
۱۳۹۶/۰۷/۰۴

همه چیز در نشست خبری مدیرجهادکشاورزی تربت جام

مدیرجهادکشاورزی تربت جام : تمام کشاورزان این شهرستان دارای کارشناس هستند و آنان به طور مستقیم بر عملکرد کاشت، داشت و برداشت نظارت دارند

مدیرجهاد کشاورزی تربت‌جام با بیان اینکه سیاست دولت در بخش کشاورزی حرکت به سوی مکانیزه کردن این بخش است و باتوجه به این که بحران آب در منطقه کاملا جدی است، گفت: برای بهینه سازی مصرف آب بیش از 20 هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام گرفته که رتبه اول را در سطح استان به خود اختصاص داده‌ایم.

اصغر خوشخو در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در محل اداره جهاد کشاورزی شهرستان تربت‌جام برگزار شد، اظهار کرد: تمام کشاورزان این شهرستان دارای کارشناس هستند و آنان به طور مستقیم بر عملکرد کاشت، داشت و برداشت نظارت و همچنین کشاورزان هم هر سوالی داشته باشند بلافاصله با کارشناس تماس و مطرح می کنند.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی یکی از توانمندترین حوزه‌های اقتصادی شهرستان محسوب می‌شود که نقش بسزایی در افزایش درآمد و اشتغال دارد و شغل بیش از 70درصد مردم این منطقه است.

خوشخو بااشاره به اهمیت کشت گیاهان گلخانه‌ای و منابع آبی تصریح کرد: توسعه کشت گیاهان گلخانه ای و دارویی از اولویت‌های جهاد کشاورزی است.

مدیرجهادکشاورزی تربت‌جام با بیان اینکه حال عمومی بخش کشاورزی با حضور کارشناسان و سرمایه گذاران مناسب است، عنوان کرد: این شهرستان دارای 638 منبع آبی، 138 رشته قنات و بیش از 54 هزار هکتار از ارضی منطقه زیر کشت محصولات کشاورزی و باغی است.

خوشخو خاطرنشان کرد: برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار تسهیلات به میزان 85درصد بلاعوض و الباقی توسط کشاورز پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: برای مصرف بهینه از آب و انتقال آب با لوله مبلغ دو میلیارد و 200 میلیون تومان به طول 95 کیلومتر اختصاص یافته و مبلغ چهار میلیارد و 300میلیون تومان اعتبار هم از ماده 180 برای ساماندهی اراضی خردمالکی تخصیص پیدا کرده است.

خوشخو گفت: با تلاش کشاورزان این شهرستان چندین سال است که قطب اول تولید گندم استان هستیم و در سال زراعی جاری مقدار 62 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تحویل مراکز خرید شد.

وی افزود: کشاورزان تربت جام 4500 تن جو و 600 تن دانه روغنی تحویل مراکز خرید داده‌اند و تربت جام با حضور کشاورزان، پیشرو در عرصه کشت دانه‌های روغنی توانسته 1600 هکتار از اراضی منطقه را به کشت این محصول جدید در منطقه اختصاص دهد.

خوشخو خاطرنشان کرد: در این سال زراعی برعلیه آفت سن گندم به میزان 21 هزار و 200 هکتار مبارزه انجام گرفت.

مدیرجهادکشاوزی تربت‌جام گفت: این شهرستان با داشتن بیش از 600 هزار دام سبک سالانه بیش از 4000 تن گوشت قرمز تولید می‌کند و با وجود 15 هزار دام  سنگین، 55 هزار تن شیر تولید می‌شود که سرانه خوبی برای این منطقه است.

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام عنوان کرد: برای آنکه تولید دام سبک اقتصادی شود، طرح افزایش بهره وری در دام سبک با اصلاح نژاد و افزایش چند قلو زایی در دستور کار قرار دارد و برای اجرای این طرح از نژاد آرمان و ایران بلک استفاده شده‌است.

خوشخو افزود: تعداد 90 واحد صنعتی طیور با شش میلیون قطعه مرغ در هر دوره بیش از 11 هزار تن گوشت سفید و 908 تن تخم مرغ تولید می‌کنند.

وی بااشاره به کمبود دام و افزایش قیمت گوشت در سال گذشته گفت: باتوجه به اقتصادی نبودن افزایش تعداد دامدار، سیاست افزایش دام و آن هم دام‌های سازگار با منطقه را اجرا کرده‌ایم.

خوشخو افزود: متاسفانه برخی افراد بجای استفاده از گونه های مناسب، به دلیل برخی مسائل از گونه های نامناسب منطقه استفاده می کنند که باعث تخریب بیش از حد مراتع شده و سودآوری لازم را هم ندارد.


 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۸۰
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید