برگزاری کلاس آموزشی ترویجی تغذیه کودی کشت پاییزه در سبزوار
۱۳۹۶/۰۸/۱۰

برگزاری کلاس آموزشی ترویجی تغذیه کودی کشت پاییزه در سبزوار

رئیس اداره ی آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار از برگزاری کلاس آموزشی ترویجی تغذیه کودی کشت پاییزه، با حضور 20  نفر از کارشناسان بویژه کارشناسان پهنه در این شهرستان خبر داد.
     مهندس حمید کیانی مهر اظهار داشت: این جلسه به منظور آشنایی کارشناسان با نحوه ی صحیح تغذیه کودی کشت پاییزه (غلات و کلزا) برگزار شد.
     مهندس احمد رحیمی رئیس اداره ی تولیدات گیاهی جهادکشاورزی شهرستان بعنوان مدرس جلسه به گفت: در سالهای قبل آزمایش خاک در مناطق مختلف بصورت گسترده ای از طریق بودجه های دولتی انجام می گرفت ولیکن با توجه به آزمایش خاک، به کشاورزان توصیه می شد بخاطر وجود کودهای ماکرو از جمله پتاس و فسفات در خاک، از این کودها کمتر استفاده شود اما اکنون طی سالهای اخیر خاک های زراعی از لحاظ کودهای ماکرو ضعیف شده و بایستی پس از آزمایش خاک برای افزایش عملکرد محصول، از آنها به میزان لازم استفاده شود.
     وی در رابطه با مصرف کود فسفر گفت: براساس آزمون خاک مصرف شده و حد بحرانی فسفر برای زراعت گندم 15 میلی گرم در کیلو گرم خاک می باشد این کود بصورت نواری با استفاده از کود کار مصرف شود در صورت عدم کود کار فسفر را در زمین پخش کرده و با شخم آن را به عمق ببرید و در رابطه با مصرف پتاسیم، هم مصرف آن براساس آزمون خاک انجام می گیرد در مناطق شور از مصرف کلرید پتاسیم خودداری و به جای آن از کود سولفات پتاسیم استفاده شود، در مناطق غیر شور مصرف 100 کیلو گرم در هکتار کلرید پتاسیم در ابتدای ساقه رفتن توصیه می گردد.
کود کامل ماکرو حاوی 15% ازت – 8% فسفر و 15% پتاسیم می باشد، مصرف 300 کیلو گرم در هکتار این کود معادل 100 کیلو گرم اوره – 100 کیلو گرم کلرید پتاسیم و 50 کیلو گرم کود سوپر فسفات تریپل در هکتار است.
     پیش بینی می شود کشت پاییزه در این شهرستان به 22500 هکتار برسد.
 


منبع : هاشمی نیک
تعداد بازدیدها : ۱۱۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید