برگزاری دوره مهارتی پرورش زنبور عسل در سبزوار
۱۳۹۶/۰۸/۱۰

برگزاری دوره مهارتی پرورش زنبور عسل در سبزوار

رئیس اداره ی آموزش و ترویج جهادکشاورزی سبزوار در سال جاری از اجرای دوره مهارتی پرورش زنبور عسل در این شهرستان با حضور 42 نفر از زنبورداران شهرستانهای سبزوار، داورزن، خوشاب، جوین، جغتای، نیشابور، شیروان، اسفراین، درگز، بردسکن، کاشمر، زاهدان و شیراز خبر داد.
مهندس حمید کیانی مهر هدف از اجرای این دوره 4 روزه را آشنایی زنبورداران با اهمیت و چگونگی مراحل پرورش زنبور عسل عنوان کرد.
وی در ادامه افزود: این دوره با همکاری شرکت زنبورداران شهرستان اجرا گردید که زنبورداران با اصول پرورش ملکه، بیماری های زنبور عسل و محصولات زنبور عسل آشنا شدند.
مهندس مهدی اخوان مقدم دانشجوی کارشناسی ارشد پرورش زنبور عسل از دانشگاه تهران در رابطه با مراحل پرورش ملکه توضیحاتی جامع ارائه داد.
مهدی نبی بیدهندی یکی از زنبورداران موفق از تهران، در طول دوره آموزشی بیماری های زنبور عسل را بطور کامل بیان کرد.
مهندس غفوری کارشناس زنبورعسل در معاونت امور دام سازمان جهادکشاورزی استان قزوین سایر محصولات حاصل از پرورش زنبور عسل را بطور کامل توضیح داد.
امروزه زنبورداری بعنوان یکی از رشته فعایتهای پردرآمد کشاورزی است که موفقیت در دیگر رشته های کشاورزی بدون آن میسر نیست چرا که با تغذیه زنبورعسل بواسطه عمل گرده افشانی حیات جدیدی به هزاران موجود دیگر میبخشد و اکثر گیاهان برای تولید مثل و بقا گونه خود به عمل گرده افشانی حشرات وابسته است.
در خاتمه یادآور می شود شهرستان سبزوار دارای 100 پرورش دهنده زنبور عسل(20 نفر عضو تعاونی زنبورداران شهرستان اند) با 4500 کلنی می باشد که سالانه 45 تن تولید عسل دارد.


منبع : هاشمی نیک
تعداد بازدیدها : ۱۴۴
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید