برگزاری کلاس آموزشی ترویجی اهمیت کاشت کلزا در سبزوار
۱۳۹۶/۰۸/۱۳

برگزاری کلاس آموزشی ترویجی اهمیت کاشت کلزا در سبزوار

رئیس اداره ی آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار از برگزاری کلاس آموزشی ترویجی اهمیت کاشت کلزا با حضور 20 نفر از کارشناسان پهنه در این شهرستان خبر داد.
      مهندس حمید کیانی مهر به اهمیت کشت دانه‌های روغنی در داخل کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما که ضریب امنیت غذایی را کاهش داده، دانه‌های روغنی است، محصولی که بخش زیادی از آن وارد می‌شود.
     مهندس محمد رضا گندم زاده معاون مدیر زراعت و کارشناس دانه های روغنی در سازمان کلزا  بعنوان مدرس در محدوده وسیعی از انواع خاک ها رشد می کند ولی مناسبترین اراضی برای کشت کلزا، خاک هایی با بافت متوسط، زهکش مناسب و مواد آلی کافی می باشد، خاک های رسی سنگین که پس از آبیاری سله می بندند، در جوانه زدن و سبز شدن گیاه مشکل ایجاد می کنند همچنین خاک های شنی به دلیل نگه نداشتن رطوبت، مناسب کشت کلزا نمی باشند.
     وی در ادامه گفت:  در زراعت کلزا تغذیه در طول دوره داشت از اهمیت زیادی برخورداراست کلزا مانند سایر گیاهان زراعی به عناصر مکرو ومیکرو نیاز دارد و بهترین روش تعیین میزان عناصر مورد نیاز دراین زراعت، نتایج آنالیز نمونه های خاک است ،کلزا دربین عناصر 16گانه به ازت و فسفر و پتاسیم وگوگرد و بر و آهن و منیزیم بیشتر از سایر عناصر از خاک جذب ومصرف میکند کودهای ازته را باید بصورت سه تقسیط، زمان کاشت و زمان روزت و زمان غنچه دهی مصرف نمود سایر عناصر را در هنگام شخم باید به خاک اضافه کنیم.
     مبارزه با آفات و بیماریها بخشی از اعمال زراعی است که در مرحله داشت در مزرعه کلزا صورت میگیرد از مهمترین آفات میتوان به شته مومی وکک و سوسک گرده خوار و منداب و سفیده رگبرگ کلم و پرندگان اشاره نماییم.
 


منبع : هاشمی نیک
تعداد بازدیدها : ۹۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید