برگزاری کارگاه آموزشی اصول بهره وری آب در کشاورزی در بخش روداب سبزوار
۱۳۹۶/۰۸/۱۴

برگزاری کارگاه آموزشی اصول بهره وری آب در کشاورزی در بخش روداب سبزوار

رئیس مرکز جهاد کشاورزی روداب از برگزاری کلاسهای آموزشی بهره وری در مصرف آب کشاورزی در روستاهای بخش روداب سبزوار با حضور 600  نفر روز از کشاورزان خبر داد.
      مهندس قاسمعلی نیک پسند اظهار داشت: در راستای اجرای 90 هکتار آبیاری کم فشار در سطح روستاهای منطقه و به منظور صرفه جوئی در آبیاری و بالارفتن راندمان آب، 20 کلاس آموزشی برگزار شد و کشاورزان با مزایای آبیاری کم فشار آشنا شدند.
     وی در ادامه گفت: راندمان آبیاری به صورت سنتی ۳۰  تا 35 درصد در آبیاری تحت فشار 75 تا 95 درصد  و  آبیاری کم فشار 65 تا 70 درصد می باشد.
     آبیاری کم فشار روشی است که در آن  با استفاده از فشار آب موجود در لوله های آبرسانی مزرعه و یا با ایجاد فشار کم  با ریزش آب درون یک مخزن کوچک به مانند لوله جدار با اتصال به لوله موتور خانه بدون نیاز به استخر و پمپاژ انجام میپذیرد، در این روش هیچ نیازی به پمپاژ و استخر و قطره چکان نبوده و انرژی اولیه با توجه به اختلاف ارتفاع سطح آب از مبدا تا مزرعه قابل تامین است، لذا با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و اصلاح الگوی مصرف بهترین روش برای کاهش هزینه ها و بهره وری کافی و بهینه از ذخایر آبی موجود میباشد، استفاده از آبیاری کم فشار نسبت به آبیاری تحت فشار بدلیل اجرای بسیار ساده می باشد.
در خاتمه یادآور می شود منطقه روداب با 15 هزار نفر جمعیت دارای 7 هزار هکتار اراضی زراعی و 2100 هکتار اراضی باغی است.
 


منبع : هاشمی
تعداد بازدیدها : ۱۶۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید