افزایش بهره وری آب تا دو برابر با تسطیح لیزری
۱۳۹۶/۱۰/۱۳

افزایش بهره وری آب تا دو برابر با تسطیح لیزری

معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور با بیان اینکه ناهمواری اراضی زراعی از مهمترین دلایل پایین بودن بازده آبیاری است تسطیح لیزری اراضی را یکی از چشمگیرترین پیشرفت‌ها در آبیاری سطحی عنوان نمود.
محمد علی فرهمند راد گفت: ناهمواری اراضی باعث کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع میشود. نقاط پست بیش از اندازه و نقاط مرتفع کمتر آبیاری می شوند.
وی از جمله مزایای تسطیح اراضی را افزایش بازده کاربرد اب و بازده توزع آب در مزرعه(آبیاری مناسب، کاهش عمق آبیاری و کاهش زمان آبیاری) ، آسان شدن عملیات زراعی(کاشت، داشت و برداشت) و کاهش هزینه های آن، کاهش علف های هرز،کاهش اثرات شوری خاک را نام برد.
فرهمندراد تصریح نمود: دستگاه های تسطیح لیزری به دلیل دقت و کارآئی مناسب و سرعت عمل بالا و بکار گیری در مزارع کوچک و بزرگ مورد توجه و استقبال کشاورزان قرار گرفته است و مدیریت یک مزرعه تسطیح شده به مراتب آسان‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر از مزرعه مشابهی با توپوگرافی طبیعی نامناسب است و علاوه بر این، تسطیح، یک روش خوب حفاظتی برای خاک‌های در حال فرسایش است.
فرهمندراد اظهار داشت: زمین‌های ناهموار از کودهای شیمیایی و کار ماشین‌آلات کشاورزی نیز به خوبی برخوردار نشده و یک زمین با شیب‌بندی و تسطیح مناسب نه تنها موجب توزیع یکنواخت آب و در نتیجه بالا بردن راندمان آبیاری می‌شود بلکه دیگر فعالیت‌های زراعی کاشت، داشت و برداشت را آسان می‌کند.
وی یادآور شد: برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی و ترویجی و در نتیجه ترغیب کشاورزان به بهره‌گیری از تکنولوژی تسطیح لیزری اراضی کشاورزی، تعداد      دستگاه تسطیح لیزری توسط شرکت‌های تعاونی در شهرستان خریداری شده است
معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی نیشابور بیان کرد: امکان معرفی کشاورزان متقاضی جهت خرید این دستگاه‌ها از محل خط اعتباری مکانیزاسیون فراهم است که باید درخواستشان را به مرکز جهاد کشاورزی بخش خود ارائه کنند
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۰۳
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید