برگزاری کارگاه آموزشی پرورش گل محمدی
۱۳۹۶/۱۱/۱۹

برگزاری کارگاه آموزشی پرورش گل محمدی

سید ابوالقاسم موسوی مدیر جهاد کشاورزی از برگزاری کارگاه اموزشی پرورش گل محمدی با حضور مهندس نقیبی مدیر باغبانی سازمانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد.
موسوی ضمن اعلام خبر فوق افزود با توجه به وضعیت بحرانی منابع ابی منطقه و نیازی که به کاشت محصولات کشاورزی کم اب طلب احساس می شود کاشت گیاهان داروئی و بالاخص گل محمدی را جایگزین مناسبی برای محصولات فعلی می دانیم بنابراین در ادامه جلسات متعددی که در این زمینه داشته ایم این کارگاه اموزشی با هدف بالابردن دانش کشاورزان با مراحل تولید گیاهان داروئی را برگزار کردیم.
وی تصریح کرد: متقاضیانی که برای فرایند تولید و فراوری گل محمدی تمایل به استفاده از تسهیلات را دارند در صورت رفع موانع قانونی و با اولویت تشکلهای کشاورزی جهت استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستائی معرفی می شوند.
در ادامه مهندس نقیبی مدیر باغبانی استان کشت گیاهان داروئی و گل محمدی را با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه مهم توصیف کرد و افزودتولید گل محمدی دارای ارزش اقتصادی زیادی می باشد و برای تولید پایدار آن بایستی به فراوری ان نیز توجه شود.
وی ادامه داد: گل محمدی از جمله گیاهان دارای ارزش اقتصادی بالاست که فراورده های متعددی از ان تهیه می شود که شامل غنچه خشک گلبرگهای خشک شده ، گلاب معمولی ، عصاره و اسانس ان است که در صورت امکان تهیه اسانس نهایت ارزش افزوده را می توان از ان بدست آورد.
وی عنوان کرد تشکیل تشکلهای کشاورزی و ورود کشاورزان به مراحل تولید تا فراوری می تواند به انها کمک کرده تا مشکلات بعد از تولید گریبانگیرشان نشود.
در ادامه مهندس گازران کارشناس گیاهان داروئی گفت: به طور متوسط فراوری هر یک کیلو گیاه داروئی خشک 170 برابر ارزش افزوده دارد و فراوری را شامل چهار مرحله خشک کردن بسته بندی تهیه عرقیات و دمنوش دانست و ادامه داد از هر 3000 کیلو گل محمدی 1 کیلو اسانس تهیه می شود که ارزش افزوده فراوانی را برای تولید کننده به ارمغان می اورد.
گازران از گیاهانی مانند بابونه بومادران زیره سبز زیره کوهی و انغوزه به عنوان گیاهان مناسب و سازگار با منطقه نام برد که می توانند به عنوان جایگزین محصولات پر اب طلب فعلی مورد کاشت قرار گیرند.
همچنین در ادامه این کارگاه عده ای از کشاورزان علاقمند با هماهنگی اداره اموزش و ترویج مدیریت از مزرعه گل محمدی و کارگاه گلاب گیری اقای فائقی تولید کننده نمونه گل محمدی استان در سبزوار بازدید به عمل اوردند و با مراحل تولید و فراوری ان اشنا شدند.


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۴۷
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید