نگاه ویژه به مرمت و بازسازی قنوات و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار درتربت جام
۱۳۹۷/۰۳/۰۲

نگاه ویژه به مرمت و بازسازی قنوات و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار درتربت جام

مدیرجهادکشاورزی تربت جام گفت : مرمت و بازسازی قنوات آسیب دیده در زلزله و اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار از اولویت های مهم این شهرستان است.

اصغر خوشخو مدیرجهادکشاورزی تربت جام گفت : شهرستان تربت جام 143 رشته قنات دایر است که اغلب در مناطق کوهپایه ای یا کوهستانی قرار دارد اراضی تحت پوشش آبیاری این قنوات بیشتر باغات می باشد . که باتوجه به خشکسالی های اخیر وکاهش دبی قنوات منجر به خشک شدن حدود 50 درصد باغات شده که در این صورت قنوات نیاز به مرمت و بازسازی دارد .
دراین خصوص از محل اسناد خزانه اعتبارات ارتقای شاخص های اقتصادی مبلغ 970 میلیون تومان برای شهرستان اختصاص یافته است .
و 150 میلیون تومان از محل اسناد خزانه به قنوات زلزله زده اختصاص پیدا کرده است که دراین خصوص . سه رشته قنوات در مناطق موسی آباد و پایین جام که بیشترین خسارت را از این بابت متحمل شده در نظر گرفته شده که دردست اجرا می باشد .  
و همچنین 150 میلیون تومان از محل کمک های فنی اعتباری نیز به قنوات شهرستان اختصاص یافته است . که در این خصوص 19 رشته قنات براساس اولویت های فنی تعیین شده  در صورت تخصیص کل اعتبار مرمت و بازسازی خواهد شد .
درخصوص طرح سامانه های نوین آبیاری ، انتقال آب با لوله مبلغ 2 میلیاردو 200 میلیون تومان به این شهرستان اختصاص یافته است که 5/86کیلومتر در سطح شهرستان فقط درمنابع آبی خرده مالک که توانائی اجرای سیستم های آبیاری نوین را ندارند درحال اجراست که این بیشترین  رقم اختصاصی دراستان است که به تربت جام می باشد .
باتوجه به اینکه با اجرای هر کیلومتر لوله از 50هزار مترمکعب هدررفت آب جلوگیری می شود ، درمجموع بیش از 4 میلیون مترمکعب صرف جویی آبی خواهیم داشت .
وی همچنین به اجرای طرح های سیستم آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت : تاکنون بیش از 22 هزار هکتار از اراضی ابی شهرستان تحت پوشش این سیستم ها قرار گرفته که در سال گذشته یکهزار و 150 هکتار اجرا شده است .
حدود 7 میلیارد تومان جذب اعتبار و هزینه شده است و 2 هزار هکتار هم تکمیل پرونده و در سال جاری اجرایی خواهد شد .
وی گفت : هرهکتار 3 هزار مترکعب صرفه جویی آب خواهد داشت که به طور متوسط بیش از 3 میلیون مترمکعب آب سالیانه صرفه جویی آب در پی خواهد داشت .


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۷۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید