دامداران تربت جامی به زودی توان تولید نیاز منطقه را نخواهند داشت.
۱۳۹۷/۰۳/۰۲

دامداران تربت جامی به زودی توان تولید نیاز منطقه را نخواهند داشت.

تشنگی دام های سبک تربت جام به دلیل هوشمند سازی و نصب کنتورهای حجمی چاه های کشاورزی و عدم دریافت سهمیه آب وضعیت نگران کننده ای دارند.

شهرستان تربت جام در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از مشهد مقدس و ۳۵ کیلومتری با مرز افغانستان بزرگترین شهرستان مرزی و سومین از لحاظ وسعت جغرافیایی در استان خراسان رضوی است.
شغل غالب این منطقه کشاورزی و دامپروری است که در کشاورزی رتبه اول در تولید محصولات گندم و خربزه را دارد و به گفته مدیران استانی و محلی یکی از قطب مهم کشاورزی استان خراسان رضوی محسوب می شود.
در حوزه دامپروری در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی ها متوالی چراگاههای و مراتع دامپروری خشک شده است و از همین رو شاهد کاهش پرورش دام سبک در منطقه هستید.
مدیرجهادکشاورزی تربت جام گفت : دامداران تربت جام به زودی توان تولید نیاز منطقه را نخواهد داشت.
اصغر خوشخو مدیر جهاد کشاورزی تربت جام به خبرنگار ما گفت: متاسفانه در اجرای قانون کنتور هوشمند آب دام های روسائیان و دامپروران دیده نشده است.
خوشخو افزود: با توجه به اینکه دامپروری سبک به صورت سنتی اداره می شود و گله ها از مراتع و زمین های کشاورزی استفاده می کنند اختصاص ندادن سهمیه دام ها باعث فشار به کشاورزی و دامپروران می شود.
وی تصریح کرد: کشاورزان سهمیه آبی که دارند در سالهای کم باران مثل امسال کفایت بخش کشاورزی خودشان را نمی کند و اگر بخواهند آب به دام ها بدهند مشکلات آنها چندین برابر می شود.
مدیر جهاد کشاورزی ادامه داد: عده ای از مردم در داخل روستا تعدادی دام دارند که به ناچار از آب شرب به آنها می دهند و با توجه به اینکه آبفای روستایی براساس سهمیه روستا آب شرب را تامین می کنند استفاده دام باعث کاهش آب مردم شده است.
خوشخو عنوان کرد: لیست تعداد دام و میزان مصرف آن به تفکیک هر روستا برای تخصیص سهمیه به آب منطقه ای ارسال شده که تا کنون کاری صورت نگرفته است.
وی تاکید کرد: وضعیت دامپروری در تربت جام به دلیل خشکسالی ها مداوم خوب نیست و اگر قرار باشد فشارهای دیگری به آن اضافه شود به زودی دامداری این شهرستان توان تولید نیاز منطقه را نخواهد داشت


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۶۶
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید