برگزاری ۴ کلاس آموزشی نحوه مبارزه با کنه دامی در بخش ششتمد سبزوار
۱۳۹۷/۰۳/۰۹

برگزاری ۴ کلاس آموزشی نحوه مبارزه با کنه دامی در بخش ششتمد سبزوار

رئیس مرکز جهاد کشاورزی ششتمد از برگزاری 4 کلاس آموزشی ترویجی در رابطه با نحوه مبارزه با کنه دامی، با حضور 230 نفر از بهره برداران روستاهای مج، بجدن، جنبذ و عزیز آباد از بخش ششتمد این شهرستان خبر داد.
     مهندس احمد بیدی هدف از برگزاری این کلاس ها را آشنایی دامداران با نحوه ی پیشگیری و مبارزه با کنه دامی اعلام کرد چرا که انگلهای خارجی با حمله کردن به پوست حیوانات مانند گوسفند هر ساله میلیونها ریال خسارت به دامداران وارد می کنند .
     مهندس علی اکبر قارزی کارشناس امور دام گفت: گزش کنه ها موجب نا آرامی و ناراحتی حیوان می شوند و دام ها سعی می کنند با خاراندن و مالش بدن به در و دیوار و گاز گرفتن پوست موجب تسکین درد و خارش و سوزش می شود با این اعمال خود میتواند صدمات جدیدی به بدن دام ها خصوصاً پوست آنها وارد آورند بعضی از حیوانات در اثر شدت درد ممکن است تلف شوند.
پوست دام ها در اثر گزش کنه ها اغلب طوری صدمه می بیند که حتی بعد از التیام زخم ها نیز ارزش آن از نظر صنعت چرمسازی کاهش می یابد در اثر گزش کنه ها در نزدیکی سم و دخالت میکروب های مختلف در برخی موارد گندیدگی سم و لنگش عارض می گردد و در صورت عدم مداوای عوارض یاد شده ،دام ها ممکن است تلف شوند و خسارات اقتصادی ناشی از آلودگی کنه ها افزایش یابد.
در اثر تغذیه کنه ها از دام ها، حیوانات مبتلا کم اشتها، ضعیف و لاغر شده دچار کم خونی می شوند در نتیجه تولید شیر ،گوشت و اضافه بر آن پشم کاهش می یابد همچنین کیفیت گوشت ، شیر و پشم دام های مبتلا نیز تنزل پیدا می کند، به همین خاطر رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه بسیار حائز اهمیت می باشد و همچنین مبارزه با کنه از جمله با سمپاشی جایگاه و دام از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


منبع : هاشمی نیک
تعداد بازدیدها : ۶۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید