برگزاری ۲ کلاس آموزشی ترویجی تغذیه گیاهی درختان پسته در بخش روداب سبزوار
۱۳۹۷/۰۳/۰۹

برگزاری ۲ کلاس آموزشی ترویجی تغذیه گیاهی درختان پسته در بخش روداب سبزوار

     رئیس مرکز جهاد کشاورزی روداب از برگزاری 2 کلاس آموزشی ترویجی تغذیه گیاهی درختان پسته، با حضور 45 نفر از پسته کاران بخش روداب این شهرستان خبر داد.
     مهندس قاسمعلی نیک پسند هدف از برگزاری این کلاسها را آشنایی پسته کاران با نحوه کود دهی باغات پسته اعلام کرد و گفت: درخت پسته نیز مانند سایر محصولات باغی و کشاورزی برای رشد و نمو مطلوب و تولید میوه  و محصول مرغوب با راندمان مطلوب نیاز به مواد غذایی دارد که بایستی بصورت کود و محلول پاشی (تغذیه برگی) انجام شود.
     مهندس مصطفی دولت آبادی کارشناس تولیدات گیاهی در مرکز جهادکشاورزی روداب عمده عناصری که برای تغذیه مطلوب پسته لازم است شامل عناصر اصلی و عناصر فرعی دانست که پس از اندازه گیری های لازم، نیاز گیاه به خاک یا گیاه برگردانده می شود .
     وی در ادامه افزود: تاثیر این مواد علاوه از تامین رشد گیاهی و تولید محصول، روی مقاومت درخت نسبت به بیماریها و خواص کیفی و کمی محصول موثر است و تغذیه گیاهی برای بهینه سازی باردهی درخت مصرف میشود که عوامل متعددی در تغذیه بهینه درختان پسته موثرند از جمله این عوامل ویژگی های فیزیکی، شیمیایی،آلی و بیولوژیک خاک، کیفیت آب آبیاری، دور آبیاری، زمان و برنامه مناسب کود دهی، روش یا روش های مناسب کود دهی، کیفیت مناسب کود، تعداد مناسب دفعات کود دهی، مقدار متناسب نیاز کودی با سن گیاه و تعادل بین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه است.
      در این میان تغذیه بهینه مبتنی بر تعادل بین عناصر از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که مصرف نامتعادل کودها باعث می شود برخی از عناصر و اثرات سمیت ناشی از آن و یا کمبود های شدید و نهایتا کاهش عملکرد کمی و کیفی می‌شود و لازمه رسیدن به این تعادل غذایی استفاده از روش های نوین برنامه های تغذیه گیاهی از جمله روش تلفیقی تشخیص و توصیه کودی می باشد.


منبع : هاشمی نیک
تعداد بازدیدها : ۹۲
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید