وجود بیش از ۵۰هزارگاو اصیل نژاد هلشتاین در نیشابور
۱۳۹۷/۰۳/۱۱

وجود بیش از ۵۰هزارگاو اصیل نژاد هلشتاین در نیشابور

در حال حاضر تعداد گاو اصیل نژاد هلشتاین شهرستان نیشابور را 53 هزار و 284 راس و تعداد گاو دورگ (آمیخته های نژاد هلشتاین) را 20 هزار و 372 راس می باشد.

معاون سازمان و مدیرجهادکشاورزی نیشابوراظهارکرد: طی دو سال اخیر بیش از چهار هزار دز اسپرم خالص نژادهای جدید دام سنگین بویژه سیمنتال در قالب طرح دو رگ گیری این نژاد با گاوهای موجود مورد استفاده قرار گرفت و امسال نیز سه هزار دز اسپرم خالص نژاد گاوهای سیمنتال وارد نیشابور شد. 
محمد علی فرهمندراد افزود:  این میزان اسپرم توسط مرکز اصلاح نژاد دام شمال شرق کشور تامین شده است ودر حال حاضر سیاست های جهادکشاورزی در جهت افزایش تولید گوشت در شرایط کاهش نزولات آسمانی و تولید علوفه و افزایش دما است. 
وی خاطرنشان کرد: تولید شیر و گوشت مناسب، درصد چربی بسیار خوب و پروتئین بالا، افزایش وزن روزانه فوق العاده، گوساله دهی با فاصله 365 روز، مقاومت بالا نسبت به بیماری‌های عفونی و متابولیکی، عمر مفید بالا، مدیریت آسان این نژاد و همچنین سازگاری بسیار خوب و قابل توجه بخصوص در دامداری های روستائی از ویژگی های این نژاد است که یک دامدار برای بقاء و پیشرفت به آنها نیاز دارد. 
وی اظهار کرد: با نوع مدیریتی که در پرورش این نوع دام اعمال می شود رضایت مندی در پرورش و سودمند بودن این نژادها در کنار نژادهای صرفاً تک منظوره و پرتوقع و پرشیر مشهود است. 
فرهمندراد یادآورشد: این دامها از علوفه کم ارزش استفاده می کنند و با کاهش مصرف کنسانتره و مواد دانه ای مقدار قابل توجهی شیر و گوشت تولید نموده و سالانه حداقل یک گوساله نصیب تولیدکننده می نمایند. 
وی  عنوان کرد: محصولات مواد ژنی گاو نژاد سمینتال که به صورت گونه ای از گاوهای قرمز رنگ و خالدار در دره مرکزی و کوه های اروپا وجود دارند از سال ١٣٧٠ توسط بخش خصوصی و با همکاری و نظارت مرکز اصلاح نژاد دام کشور برای توسعه آمیخته گری با گاوهای بومی و یا تلاقی با آمیخته ها وارد کشور می گردند. 
معاون سازمان و مدیرجهادکشاورزی نیشابورتصریح کرد: در حال حاضر تعداد گاو اصیل نژاد هلشتاین شهرستان نیشابور را 53 هزار و 284 راس و تعداد گاو دورگ (آمیخته های نژاد هلشتاین) را 20 هزار و 372 راس می باشد. 11 کارخانه صنایع تبدیلی در بخش مواد لبنی در نیشابور فعالیت دارد و 35 هزار راس دام از مجموع 700 هزار راس دام سبک و 70 هزار راس دام سنگین موجود در شهرستان نیشابور دام شیرده هستند.


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۲۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید