کاشت محصولات کم آب طلب در اولویت نخست مسئولان سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی
۱۳۹۷/۰۴/۰۵

کاشت محصولات کم آب طلب در اولویت نخست مسئولان سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی

مدیرزراعت جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت : کشت پائیزه چغندرعملکردبهتردر تولید،اشتغال و صرفه جویی آب دارد
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ا اشاره به اهمیت کشت پائیزه چغندر قندگفت :کشت پائیزه چغندر قند عملکرد بسیار بهتری در تولید ،اشتغال و صرفه جویی آب دارد .
مهندس علی رضا محمدی نیک پور افزود:با توجه به بحرانی آب می طلبد تا کشاورزان به سمت کاشت محصولات کم آب بروندو با اجرای آبیاری تیپ در این کشت میزان بهره وری رابه اندازه  قابل توجهی افزایش دهند.
وی ادامه داد:تغییر فصل رشد چغندرقند از بهار به پائیزیکی از روش های بسیارمناسبی است که می توان ذات آبیاری آن را تغییرداد.
وی ادامه‌داد:برآوردهای محاسباتی نشان داده که میزان نیاز آبی کشت چغندر قند در پائیزه نسبت به بهاره به میزان چهارهزارمتر مکعب کاهش نیاز آبی داشته و این گام بسیارمهم و مثبتی است که با توجه به وضعیت آب استان توسط کشاورزان برداشت می شود.
وی خاطر نشان کرد : بخش کشاورزی  بایستی تامین کننده معیشت خود و هم اشتغال زا برای سایر افراد جامعه داشته باشد.
وی تصریح کرد:کشت چغندرقند به عنوان محصولی که در داخل  و در بیرون مزرعه اشتغال دارد نمی توان آن را در صنعت حذف کرد و سطح زیر کشت را بایدافزایش داد.
نیک پور بیان داشت :باید به مرحله ای برسیم تا استراتژی کشت چغندر قند را به جایی برسانیم که حدود دو سوم آن به سمت کشت پائیزه برود.
مدیر جها‌د کشاورزی تربت جام با اشاره به اهمیت کشت پائیزه چغندر قندگفت ؛کشت پائیزه چغندر قند به عنوان یک راهکار برای تولید پایدار مطرح است و استفاده از نزولات جوی  در شرایط خشک و نیمه خشک و کاهش آب مصرفی ،کاهش خسارات آفات بیماری هاو اشتغال زایی بیشتردر بخش کشاورزی و صنعت از مزایای کشت پاییزه چغندر قند است .
مهندس اصغر خوشخو افزود:به منظور ایجاد انگیزه در رونق کشت پائیزه چغندر قند همایشی با حضور کارشناسان استان وشهرستان های  تایباد،خواف  ،رشتخوار ،جوین ،تربت جام، بردسکن ،سرخس و کارخانه قند جام در محل مزرعه یکی از کشاورزان تربت جام برگزارشدکه بسیار اثرگذار بود.
وی ادامه داد: کشت پائیزه چغندر قند به میزان ۴۰درصد صرفه جویی آبی دارد.
خوشخو خاطر نشان کرد :جهاد کشاورزی باهمراهی تولید کنندگان دو موضوع کشت نشائی و پائیزه را دنبال می کند.
یکی ازکشاورزان تربت جامی گفت : کشاورزان باید از ظرفیت سرمایه های  ثابت منطقه مثل کارخانه قند که تعطیل است استفاده و نتیجه آن اشتغال زایی در فصلی  است که کارخانه فعالیت ندارد بهره ببرند.
معاون افزود: کارخانه قند می تواند با  مستقر کردن ماشین آلات برداشت به وضعیت کشت این محصول به سمت ترغیب و تشویق کشاورزان قدم های موثری بردارد.
یکی دیگراز کشاورزان تربت جامی با اشاره به اهمیت کشت پائیزه چغندر قندگفت :کشور نیازمند تولید شکر است و از طرفی نیز با کمبود جدی آب مواج هست وبابحران آب باید درآمدبیشتربه کشاورز برسانیم ودر راستای منافع ملی تولید داشته باشیم .
اردکانیان افزود:مدیریت مزرعه امری مهم در راستای تولیدبیشترو بهره وری بهتراست که می بایست توسط کشاورزانجام گیرد واگر با همراهی کارشناسان بخش کشاورزی و جهاد به پیش برویم قطعا عملکردبهتر و رضایت کشاورز را به دنبال خواهد داشت .


منبع : روابط عمومی مدیریت
تعداد بازدیدها : ۵۳
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید