کشت نشائی چغندرقندر در نیشابور
۱۳۹۷/۰۵/۰۳

کشت نشائی چغندرقندر در نیشابور

با هدف کاهش میزان مصرف آب آبیاری و سموم شیمیایی و علف کش های شیمیایی، تکنیک کشت نشایی چغندرقند به روش ریشه لخت در شهرستان نیشابور اجرایی شد.
معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: در این ر وش بخشی از طول دوره رشد محصول در خزانه و در مساحت بسیار محدودتری نسبت به کشت مستقیم بذر در مزرعه سپری می گردد و به این دلیل در مصرف نهاده های تولید صرفه جویی می گردد. در این روش عملیات تنک مزرعه بطور 100 درصد و هزینه وجین علف های هرز نیز حدود 50 درصد کاهش می یابد.
محمد علی فرهمندراد افزود:آبیاری در مزرعه نسبت به کشت مستقیم در این روش 2-3 نوبت به میزان 3500 متر مکعب در هکتارکاهش می یابد.
فرهمندراد تصریح کرد: کشت نشایی در سطح 25 هکتار از اراضی شهرستان در بخش های مرکزی، زبرخان و میانجلگه اجرایی گشته که در راستای حمایت از آن قسمتی از هزینه های کاشت شامل کودهای شیمیایی، بذر و هزینه های کارگری به کشاورزان متقاضی پرداخت می شود.
مدیر جهادکشاورزی با اعلام جذب دستگاه نشا کار در شهرستان افزود: به جهت تقویت این کشت و حل مشکل انتقال نشا به زمین اصلی دستگاه نشاکار نیمه اتوماتیک چهار ردیفه چقندرقند با 50درصد یارانه دولتی در شهرستان جذب و آماده به کار است.


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۳۴
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید