شروع برداشت عسل از سطح زنبورستانهای شهرستان نیشابور
۱۳۹۷/۰۵/۰۶

شروع برداشت عسل از سطح زنبورستانهای شهرستان نیشابور

شهرستان نیشابور به سبب داشتن  اقلیم و مراتع مناسب ، بستر رویش گیاهان دارویی زیادی ازجمله گون،آویشن،کاکوتی،اسطوخودوس و ... میباشد و با توجه سطح مناسب مزارع و باغات  قطب تولید محصولات زراعی و باغی در کشور است.
معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی با اعلام مطلب فوق افزود در نتیجه زنبور داری در شهرستان  از نظر کمی و کیفی رشد و توسعه خوبی یافته است، بطوریکه در حال حاضرحدود بیست 21 هزار کلنی زنبور عسل در قالب 220 زنبورستان  در شهرستان موجود می باشد و 320 نفر بصورت مستقیم به این حرفه مشغول می باشند.
محمد علی فرهمندراد گفت: درسال 1396 میزان 142 تن عسل ، 12 کیلوگرم ژله رویال ،240 کیلوگرم گرده گل و56 کیلوگرم بره موم در شهرستان  تولید شده است ودر سال جاری برداشت عسل شروع شده که پیش بینی  می شود حدود 150 تن عسل از سطح زنبورستانهای شهرستان برداشت شود. در شهرستان یک واحد تعاونی زنبور داری فعال می باشد که زنبورداران از خدمات آن برخوردار می شوند.
وی در ادامه تصریح کرد:از مهمترین فواید پرورش زنبور عسل گرده افشانی مراتع ،باغات و گیاهان زراعی می باشدکه کمک به افزایش کمی و کیقی محصولات کشاورزی و حفظ محیط زیست می نماید ، علاوه بر عسل محصولاتی نظیر موم، بره موم ،گرده گل ، ژله رویال و زهر زنبور عسل از فرآورده های زنبور عسل با ارزش افزوده بالامی باشد که در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی کاربرد زیادی دارند و می توانیم با ترویج مصرف، جمع آوری و مصرف تولیدات زنبور عسل در سطح جامعه ،کمک زیادی به سلامت جامعه ،افزایش تولید محصولات کشاورزی، افزایش درآمد زنبورداران و اشتغالزایی بنماییم.
همچنین شغل زنبورداری بیشترین همسویی را با اقتصاد مقاومتی دارد زیرا علاوه بر اینکه وابستگی به خارج ندارد ،می تواند ارزآوری و اشتغال مناسبی را با سرمایه گذاری کمتری نسبت به دیگر مشاغل ایجاد نماید و در سال گذشته حدود 55 میلیارد ریال از راه فروش محصولات کلنی ها  نصیب زنبورداران شهرستان شده است.
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۲۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید