برداشت هندوانه و خربزه از مزارع جالیز منطقه صالح آباد
۱۳۹۷/۰۵/۱۳

برداشت هندوانه و خربزه از مزارع جالیز منطقه صالح آباد

منطقه صالح آباد یکی از قطب های تولید هندوانه و خربزه همانند شهرستانهای تربت جام، تایباد و سرخس می باشد که کشاورزان اغلب به کشت این محصول مشغول هستند.
خربزه منطقه (تایباد، تربت جام، صالح آباد) زبانزد مردم می باشد و بازار پسندی خوبی دارد. برداشت این محصول در سطح بیش از هزار و سیصد هکتار آغاز شده است که پیش بینی می گردد بالغ بر بیست و هفت هزار تن هندوانه و خربزه در منطقه تولید گردد که این محصول در بازارهای داخلی از جمله استان خراسان (شمالی-رضوی-جنوبی)، اصفهان، فارس، خوزستان، تهران، کرمانشاه و سایر نقاط  حتی به بازارهای خارجی کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می گردد.
اکثر خربزه تولیدی از مزارعی می باشد که سامانه های نوین آبیاری در آنها اجرا شده که باعث افزایش تولید در واحد سطح می باشد لذا از کشاورزان محترم تقاضا می شود جهت ثبت و تکمیل پرونده و گذراندن مراحل قانونی با مراجعه به جهاد کشاورزی جهت استفاده از تسهیلات خوب در نظر گرفته شده توسط صندوق توسعه بخش کشاورزی نهایت استفاده را نمایند تا انشاا... در آینده در بخش کشاورزی در زمینه تولید محصولات با تدبیر و امید و استفاده بهینه از منابع خدادادی آب و خاک، شاهد تحول عظیم باشیم.
از کشاورزان محترم تقاضا می گردد جمع آوری مالچ های پلاستیکی بعد از برداشت محصول را فراموش نکنند زیرا از جمله عوامل کاهش محصول در سال های آتی، عدم نفوذ آب به لایه های خاک ، کاهش کیفیت خاک، افزایش آلودگی محیط زیست و باعث افزایش تلفات دام ناشی از مصرف این مالچ ها می گردد.
ضمناً 30% سطح جالیز منطقه تحت پوشش محصولات سالم می باشد. امید است که در سالهای آینده بتوانیم کل منطقه را تحت پوشش IPM (تولید محصول سالم) قرار دهیم.
 


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۲۶
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید