رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد: راه اندازی صندوق تخصصی زعفران
۱۳۹۷/۰۶/۱۰

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خبر داد: راه اندازی صندوق تخصصی زعفران

نشست خبری رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و معاونین و مدیران ستادی روز پنجم شهریورماه در محل اتاق جلسات سازمان برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این نشست  از راه‌اندازی صندوق تخصصی زعفران در استان خبرداد.
 مجتبی مزروعی در این خصوص اظهار داشت: در بحث صندوق‌ تخصصی  زعفران مقرر شد دولت 49 درصد و بخش خصوصی 51 درصد سرمایه‌ کند و به هر میزانی که اعتبارات دولتی تامین شود  به همین میزان هم بخش خصوصی سرمایه گذاری می کند.
وی ادامه داد: به بعنوان  مثال اگر پیشنهاد ما برای صندوق  ملی زعفران 40 میلیارد تومان باشد، اگر این مقدار از منابع ملی و استانی تامین شود ، بخش خصوصی نیز 40 میلیارد سهیم می شود که  مجموع آن 80 میلیارد تومان شده  و آن را در جهت توسعه صادرات محصول، خرید از کشاورزان به کار می‌گیریم.
وی بیان کرد: کلیت حرکت و برنامه سازمان  جهاد کشاورزی خراسان رضوی در جهت بر بهره‌وری آب است 
وما مجموعه‌ای از برنامه‌های مختلف را برای بحث توسعه طرح‌های آبی، کشت‌های گلخانه‌ای و وضعیت صنایع برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و باید در این بخش به طور جدی ورود پیدا کنیم.
رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد : در توسعه کشت‌های گلخانه ای بنا داریم تا پایان سال 180 هکتار دیگر به بخش خود اضافه کنیم..
وی اضافه نمود : امید داریم با مسیری که در پیش گرفته‌ایم تحریم‌ها را دور بزنیم و بتوانیم با مدیریت صحیح این دوران را سپری کنیم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  نیز در این نشست طی سخنانی ضمن مقایسه تولیدات کشاورزی قبل  و بعد از انقلاب در استان اظهار داشت: کل میزان تولیدات کشاورزی استان از 2 میلیون و 852 هزار تن در سال 56 به 7 میلیون و 619 هزار تن در سال 96  رسیده است .
سید جعفر جاجی مجتهد افزود: در سال 56تولید محصولات زراعی استان 2 میلیون و 444 هزار تن بوده که در سال 96 این میزان به 5 میلیون و 247 هزار تن افزایش پیدا کرده است همچنین میزان تولید محصولات باغی در گذشته 146 هزار تن بوده که این رقم در حال حاضر به یک میلیون و 30 هزار تن رسیده که در این بخش شاهد رشد 7 برابری بوده ایم و میزان تولیدات  دامی 266 هزار تن بوده که اکنون به یک میلیون و 340 هزار تن(5 برابر)  افزایش پیدا کرده است .
وی ادامه داد: در بخش محصولات دامپروری تولید شیر از 225 هزار تن به 993 هزار تن  ، گوشت قرمز از 23 هزار تن به 74.5 هزار تن ، گوشت مرغ از 9 هزار تن به 157 هزار تن( 18 برابر) و تخم مرغ از 9 هزارتن به 120 هزار تن افزایش پیدا کرده است.
 معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت :  در بخش محصولات زراعی  و باغی نیزتولید  گندم از حدود 390 هزار تن به 548 هزار تن تولید جو نیز 124 هزار تن به 315 هزار تن ا( مقام اول کشوری ) ، پسته از 518 تن به 48 هزار تن و زعفران که از 8.5 تن به 289 تن افزایش پیدا کرده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به وجود  14.5 میلیون واحد دامی در استان  بیان کرد: این استان با تولید ۹۹۰ هزار تن شیر رتبه سوم کشور، تولید 74 هزارتن  گوشت قرمز رتبه اول کشور، تولید ۱۶۰ هزار تن  گوشت مرغ رتبه سوم کشور، با تولید 119  هزار تن  تخم مرغ رتبه دوم کشور و با تولید  2هزار تن ، رتبه دهم کشور  را دارد.
سعادت علی نیا با اشاره به این مطلب که" درحوزه تولیدات دامی هدف ایجاد و راه اندازی زنجیره های تولید است" افزود: در این استان 8 اتحادیه استانی در حوزه دام و طیور، تعداد 16   کشتارگاه طیور ، 204 مرکز جمع آوری شیر ، 106 کارخانه لبنی، 70 کارخانه تولید خوراک دام و تعداد 3 کشتارگاه صنعتی فعالیت می کنند.
معاون مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست خبری اظهار داشت: از سطح  حدود 800 هزار هکتار زمینهای کشاورزی استان حدود 350 هزار هکتار قابلیت اجرای سیستمهای نوین بیاری را داردکه تاکنون بالغ بر 150 هزار هکتار آن اجراشده  است.
دکتر فاطمی افزود: در سالهای 94 و 95 و 96 در سطح  60 هزار هکتار  از زمینهای کشاورزی استان سیستمهای نوین آبیاری اجرا شده که 40 هزار هکتار آن به بهره برداری رسیده است، همچنین در سالهای 95 و 96 حدود 2 هزار کیلومتر طرح انتقال آب با لوله در خراسان رضوی اجرا شده است .
سرپرست مدیریت هماهنگی ترویج سازمان نیز در این نشست خبری گفت: طرح نظام نوین ترویج کشاورزی یکی از گامهای دولت تدبیر و امید بوده که با راه اندازی بیش از 50 مرکز فعال جهاد کشاورزی و جذب بیش از  460 نفر از کارشناسان جدید،  برداشته شده است.
مهدی پچاز افزود: ایجاد سیستم پهنه بندی و ثبت اطلاعات روستاها و منابع آب و برگزاری کلاسهای ترویجی جهت اشنایی کشاورزان با روشهای نوین  ، از مهمترین برنامه ها و اهداف این طرح بوده است.
وی کفت : طی سه سال اخیر خراسان رضوی بیشترین تعداد نمونه های کشوری را از آن خود کرده است .
جانشین معاون تولیدات گیاهی سازمان نیز در این نشست خبری گفت: علیرغم محدویتهای منابع تولید و آب، میزان تولید محصولات کشاورزی کاهش پیدا نکرده است که این امر بدلیل اجرای روشهای یه زراعی ، به نژادی ،افزایش درجه مکانیزاسیون توزیع ارقام تولید داخل  بوده است.
وی با اشاره به این مطلب که  درجه مکانیزاسیون غلات به بیش از 50 درصد رسیده است افزود: رتبه اول تولید محصول جو و رکورد تولید حدود 11 تن گندم در هکتار از نمونه های این موفقیت در این زمینه است .
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۷۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید