رئیس  سازمان جهاد کشاورزی  خراسان رضوی عنوان کرد: سهم ۳۶ درصدی تولید و درآمد  حوزه امور دام در بخش کشاورزی  استان
۱۳۹۷/۰۷/۰۹

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: سهم ۳۶ درصدی تولید و درآمد حوزه امور دام در بخش کشاورزی استان

گردهمایی مسئولین اموردام و مسئولین مرا کز جهاد کشاورزی سراسر استان با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی ، معاون بهبود تولیدات دامی و مدیر ترویج کشاورزی سازمان روز دوشنبه نهم مهرماه در محل اتاق جلسات برگزار شد.

در این گردهمایی رئیس  سازمان جهاد کشاورزی  خراسان رضوی با اشاره به سهم 36 درصدی تولید و درآمد  حوزه امور دام در بخش کشاورزی  طی سخنانی اظهار داشت: در بحث دام سبک کاهش تولید داریم، دوره پرورش دام بصورت  گله گردشی گذشته چون نه مراتع ما پاسخگوست و نه نیروی انسانی و نه امکانات و ملزومات آن فراهم است و باید نوع پرورش دام را تغییر دهیم.
مجتبی مزروعی افزود:ابداع  روشهای جدید پرورش دام ، مبتنی بر ظرفیتهای بومی  یک هنر است ودر این راه باید از نژادهای برتر و اصلاح نژاد استفاده کنیم، ما یک استان صادر اتی در دام سبک هستیم ودام سبک یکی از ظرفیتهای ما می باشد و 78 درصد از گوشت مصرفی از طریق دام سبک تامین می شود.
 وی ادامه داد: اگر با این بحران برخورد نمی کردیم در نظر داشتیم واحد های ویژه  صادرات دام ایجاد و راه اندازی کنیم و پرورش دام را  به منظور صادرات در استان توسعه دهیم.
وی خاطر نشان کرد: امروزه ما برای تامین نهاده ها نباید متکی به شرکت پشتیبانی امور دام باشیم ووظیفه شرکتهاو تشکلها ی کشاورزی تامین نهاده ها و خرید محصول است ، نهاده در سطح کشور به اندازه کافی موجود است ، تشکلها را باید اجبار کنیم که نهاده هارا تامین کنند .
مجتبی مزروعی در خصوص طیور بر گسترش و توسعه تولید سایر ماکیان مانند ، بوقلمون ، کبک ، بلدرچین و قرقاول تاکید کردو گفت، لازم است که تنوع تغذیه ای در این مورد زیاد شود.  
وی بیان داشت: مایک استان تولید کننده کشاورزی هستیم ولی از نظر شاخصهای توسعه یافتگی در بخش کشاورزی نظیر مکانیزاسیون ، واحدهای گلخانه ای ، تولیدات دام طیور ، سطح آبیاری تحت فشار و تولید عسل ، عقب هستیم ودر جهت توسعه این امور باید تلاش کنیم .
وی بر ایجاد سازه های سبک در بخش گلخانه ای بخصوص در بحث سبزی و صیفی و گسترش سطح زیر کشت کلزا  تاکید نمود  و اظهارداشت هر شهرستانی که کشت کلزا آن بیش از 70 درصد از تعهدش باشد از مشوق های لازم برخوردار می شود.  
رئیس  سازمان جهاد کشاورزی  خراسان رضوی از بحث تهیه یک شناسنامه کاری برای همکاران  جهاد کشاورزی در سراسر استان خبر داد که براساس توانمندیها و عملکرد فنی مدیران و کارشناسان پایه ریزی شده است که در نتیجه ضمن اینکه زحمات افراد در شهرستانها  در نظر گرفته می شود از این شناسنامه برای انتصابات  سازمان استفاده خواهد شد.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۸۰
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید