نشست منطقه ای زیره سبز در شهرستان سبزوار برگزار شد
۱۳۹۷/۰۷/۲۵

نشست منطقه ای زیره سبز در شهرستان سبزوار برگزار شد

مجری طرح گیاهان دارویی در خراسان رضوی با بیان اینکه حدود 33 درصد گیاهان دارویی سطح کشور در استان تولید می شود، گفت: طی سال گذشته بیش از 12 هزار تن گیاهان دارویی شامل گل گاو زبان، زیره سبز، رازیانه، خاکشیر، خارشتر، نعنا فلفلی، چای ترش و غیره در خراسان رضوی تولید شده است.
یوسف گازران ظهر امروز در حاشیه نشست بررسی مشکلات کشت زیره در شهرستانهای غرب خراسان رضوی گفت: در سال گذشته 19 هزار و 335 هکتار کشت انواع گیاهان دارویی در خراسان رضوی انجام شد که حدود 33 درصد تولید گیاهان دارویی در سطح کشور را شامل می شود.
مجری طرح گیاهان دارویی در خراسان رضوی افزود: همچنین طی سال گذشته بیش از 12 هزار تن گیاهان دارویی شامل گل گاو زبان، زیره سبز، رازیانه، خاکشیر، خارشتر، نعنا فلفلی، چای ترش و غیره در خراسان رضوی تولید شده است.
وی بیان کرد: هدف سازمان جهاد کشاورزی استان کاشت گیاهان اقتصادی و سودآور برای کشاورزان است و گیاهان دارویی به دلیل سازگاری با اقلیم استان باید جایگزین کشت گیاهان پر آب شود.
گازران با اشاره به سودآوری صادرات گیاهان دارویی نسبت به دیگر گیاهان در بازارهای جهانی، تصریح کرد: سهم ایران در صادرات گیاهان دارویی با وجود ظرفیت های بالا دو درصد در جهان است و سالانه حدود 500 میلیون دلار ارز آوری برای کشور ما دارد.
وی تاکید کرد: برای توسعه کشت گیاهان دارویی نشاء و بذر یارانه ای، آموزش، ایجاد فضای صادرات و تسهیلات ارزان قیمت چهار و 6 درصد  به کشاورزان داده می شود.
گازران شهرستان سبزوار را قطب تولید زیره در سطح کشور دانست و گفت: سطح زیر کشت زیره در سال گذشته بیش از 10 هزار هکتار در خراسان رضوی بود که بیش از 50 درصد کشت گیاهان دارویی در استان را شامل می شود.
مجری طرح گیاهان دارویی در خراسان رضوی افزود: به صورت میانگین سالانه حدود 12 درصد میزان کشت زیره سبز در خراسان رضوی افزایش می یابد که به دلیل شرایط اقلیمی مناسب کشاورزان استان تمایل زیادی به کشت زیره دارند.
 


منبع : هاشمی
تعداد بازدیدها : ۵۲
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید