پنبه اسباب توسعه کشور و وسیله ایجاد ثروت و ارزش افزوده است
۱۳۹۸/۰۷/۱۵

پنبه اسباب توسعه کشور و وسیله ایجاد ثروت و ارزش افزوده است

اولین همایش ملی روز جهانی پنبه با حضور معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی مدیران ، اندیشمندان ، کارشناسان، فعالان و صاحبنظران بخش دولتی و خصوص با هدف تبیین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی و هماهنگی در زنجیره صنعت پنبه روز ۱۵ مهرماه در کاشمر برگزار شد.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی در این همایش طی سخنانی اظهار داشت: پنبه یکی از 8 محصولی است که 94 درصد از بازار مارا تشکیل می دهد که از نظر ایجاد وابستگی ، تاثیر در امنیت غذایی ، خروج ارز و اشتغال از دست رفته اهمیت دارد و طرحهای اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی بر اساس این محصولات تهیه شده است  .
عباس کشاورز افزود: پنبه اسباب توسعه کشور و وسیله ایجاد ثروت و ارزش افزوده در کشورهای توسعه یافته و کم توسعه است و این به علت فرایند بسیار متنوعی صنعتی و تقاضای روز افزون برای الیاف طبیعی است و یکی از چند محصولی است که تمام تکنولوژی های کشاورزی راباخود داردو ما باید بیش از پپیش به این محصول توجه کنیم.
وی ادامه داد: در طی 4 تا 5 سال گذشته 20 درصد وابستگی به این محصول را کم کردیم ویکی از دلایل این رشد شفاف شدن قیمت ارز است و به غیر از خراسان در تمام استانها سطح زیر کشت بالا رفته و اردبیل رکورددارتولید پنبه با عملکرد بالا است.
وی تصریح کرد:عملکردپایین پنبه (که مربوط به رقم ، مدیریت تولید و تکنولوژی کشت و کار است ) ، مصرف بالای آب و هزینه بالای تمام شده از چالشهای کشت پنبه در ایران است.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: قراردادی کردن کشت پنبه با حمایت بخش صنعت، مدیریت بذر و تاسیس شرکتهای  فنی خصوصی ، سخت گیری در ورود محصولاتی با منشا پنبه به کشور،  و اعمال سیاستهای حمایتی خاص  می تواند به حل مشکلات تولید پنبه کمک کند .
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۳
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید