برگزاری جلسه هم اندیشی مدیران و اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
۱۳۹۸/۰۸/۱۴

برگزاری جلسه هم اندیشی مدیران و اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی

جلسه هم اندیشی مدیران و اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز دوشنبه ۱۳ آبان در محل این مرکز برگزار شد.

در این جلسه  ابتدا دکتر اقنوم رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی توانمندیهای این مرکز در بخشهای مختلف تحقیقاتی  را تشریح نمود و گفت : ما اعتقاد داریم ومطمئنیم که نیروهای توانمند علمی  این مرکز با همین دانش فنی موجود می توانند سازمان جهاد کشاورزی را در پیشبرد اهداف و توسعه کشاورزی یاری دهند.
سپس مسئولین بخشهای تحقیقاتی و تعدادی از محققین این مرکز نظرات خود را در خصوص همکاری بخش تحقیقات با بخش اجرایی ارائه کردند.
مسعود احمدی رئیس بخش اصلاح و تهیه بذر چغندر قند، تسهیل رفت وآمد همکاران مرکز با سازمان جهاد کشاورزی را برای ارتباط هرچه بیشتر  با بخش اجرا خواستار شد و بر مسئله  استفاده از تجهیزات ویدئو کنفرانس موجود برای توسعه  آموزش های بهره برداران ، کشاورزان و کارشناسان تاکید نمود و از کشت پاییزه چغندر قند بعنوان مهمترین پروژه این بخش تحقیقاتی نام برد.
شریفی رئیس بخش تحقیقات بذرو نهال نیز دراین جلسه عنوان داشت که ما باید 5 یا 6 مسئله بزرگ (مانند بادامستانهای کوهسرخ یا مسئله آب و.... )که بخش کشاورزی استان با آن مواجه  است در نظر بگیریم و در قالب  یک کمیته و یا اتاق فکر برای آن نقشه راه تهیه کنیم .
گنجی نیزازبخش تحقیقات باغبانی با اشاره به اینکه الگوی کشت کشاورزان در جهت تولید زعفران و پسته و انار شکل گرفته، خواستار توجه بیشتر به تحقیقات باغبانی شد . وی آمادگی این بخش را برای کاهش مدت  تولید نهال از 24 ماه به 12 ماه اعلام کرد.
 رضایی، محقق بخش اصلاح و تهیه بذر چغندر قند نیز بابیان این مطلب که تحقیقات  برای کشت چغندر قند پاییزه برای پاسخ به نیاز های بخش صنعت و بخش اجرا درطول 20 سال گذشته انجام شده ،  خواستار رفع موانع کشت پاییزه چغندرقند در استان  توسط کارخانجات و بخش اجرایی شد .
رئیس بخش تحقیقات خاکشناسی هم به مواردی چون تغییر کاربری اراضی و پایش کود و پروژه های مربوط به واحدهای فرآوری پسته اشاره نمود و در خصوص پایش کود گفت  که بخش فنی توسط ما انجام می شود ولی بخش حقوقی تخصص مربوط به خود را می خواهد چون بسیاری از پرونده ها به تعزیرات می رود.  
ذبیحی محقق بخش تحقیقات خاکشناسی در این جلسه بر تشکیل بانک اطلاعاتی منسجم مربوط به خاک  از طریق جمع آوری اطلاعات پراکنده صحه گذاشت و خواستار استفاده از ضایعات کشاورزی و باغی و تبدیل آن  بصورت کود آلی برای افزایش مواد آلی خاک گردید.
غلامی رئیس بخش تحقیقات جنگل و مرتع نیز در این جلسه استفاده از گیاهان مرتعی کم آب طلب برای کشت علوفه را پیشنهاد نمود وتشکیل دبیرخانه ای را  برای  تهیه  نقشه راه، به منظور فرآوری گیاهان دارویی ، خواستار شد.
 باقریان رئیس بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری  آمادگی این بخش را برای ارائه طرحهای  تهیه آب مانند  سطوح ابگیر باران  ، احداث سدهای زیر زمینی و تهیه آب شرب دام اعلام کرد .    
صلاتی رئیس بخش تحقیقات گیاهپزشکی نیزعنوان کرد : کاهش مصرف سموم ، بالارفتن سطح سلامت محصولات و پایین آوردن هزینه های تولید و ضایعات کشاورزی از اهداف سازمان در زمینه گیاهپزشکی است و در همین راستا  30 الویت تحقیقات گیاهپزشکی از سوی سازمان حفظ نباتات و 7 مورد اولویت از سوی معاونت باغبانی ابلاغ شده است .
 
علی نیا معاون بهبود تولیدات دامی سازمان نیز اظهار داشت: تعداد 6 کارگروه جهت برآورد نیازهای تحقیقاتی ، جمعبندی  و بروز رسانی آنها و ورود به مباحث فنی در حوزه تحقیقات ، اجرا و تولید، تشکیل شده است و نمایندگان تخصصی بخش تحقیقات نیز معرفی شده اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم در این جلسه طی سخنانی گفت: در سال 57 کل تولیدات کشاورزی کشور 25 میلیون تن بوده که 1.5 میلیون تن آن مربوط به خراسان بزرگ است در حالیکه امروز در خراسان رضوی 8 میلیون تن انواع تولیدات زراعی و باغی ودامی و... داریم که 1.5 میلیون تن  مربوط به تولیدات دامی است.
محمد رضا اورانی افزود: قطعا قدمهای خوبی در راه تولیدات کشاورزی برداشته شده است ولی با این  نیروی انسانی و سرمایه و نیز شرایط جغرافیایی ، با شرایط مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم .
 وی ادامه داد: بنابر این اگر در کنار هم کار کنیم و هدفمان رشد و پیشرفت کشاورزی باشد از تفاوت فکرها و اندیشه ها، خلاقیتها و ایده های جدید حاصل می شود و اتفاقات خوبی برای بخش می افتد.
وی اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی باید از دولتی فکر کردن و اعتبارات دولتی صرف نظر کنیم . در حال حاضر  بخش خصوصی و  مردم به این سطح از آگاهی رسیده اند که اگر در پروزه ای از کشاو.رزی سودی باشد حاضرند خودشان هزینه بدهند، ماباید نقشه راه بدهیم وتحقیقات کشاورزی را مردم پایه کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی موضوع آموزش ، ترویج وانتقال یافته هارا یکی از مشکلات بخش کشاورزی  بیان کرد و اضافه نمود: محقق و کارشناسی موفق است  که مروج باشد.
محمد رضا اورانی از موضوعاتی مانند آب ، تکنولوژی و بازاریابی محصولات کشاورزی نیز بعنوان سه مشکل دیگر بخش کشاورزی یاد کرد  و بر بحث نیاز تحقیقاتی در خصوص صنایع و  تکنولوژی  خرد و کوچک ،  تاکید نمود.
   
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید