برگزاری جلسه هم اندیشی مدیریت مصرف آب دربخش کشاورزی خراسان رضوی
۱۳۹۸/۰۸/۲۷

برگزاری جلسه هم اندیشی مدیریت مصرف آب دربخش کشاورزی خراسان رضوی

جلسه هم اندیشی مدیریت مصرف آب در کشاورزی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ، رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور، مدیر آب و خاک ، مدیر باغبانی و مدیران جهاد کشاورزی ۱۰ شهرستان استان در اتاق جلسات برگزار شد.

در این جلسه  ابتدا رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور آخرین یافته های طرح ملی تعیین آب مصرفی محصولات عمده کشاورزی کشور را ارائه نمود.
دکتر عباسی در خصوص شاخصهای مصرف آب در بخش کشاورزی ، تعیین آب مصرفی محصولات زراعی و باغی در سطح کلان و آبیاری قطره ای زیر سطحی مباحثی را تشریح نمود.
سپس مدعوین حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص مباحث ارائه شده مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی پرداختند.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز  در این جلسه ضمن جمعبندی مطالب مطروحه طی سخنانی اظهار داشت: استان ما در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع است و ما بعنوان کارشناسان و متولیان بخش کشاورزی  باید بپذیریم که امکان توسعه منابع آبی را نداشته و آب سفره های زیرزمینی مربوط به نسلهای آینده است  ، علاوه براین انتقال آب از خارج استان (دریای عمان) هزینه سنگینی در حدود 3.4 میلیارد تومان در بر دارد .
محمد رضا اورانی افزود: ما باید تفکرخود را در خصوص مصرف آب عوض کنیم  ، میزان تاثیر ما بر روی جامعه کشاورزان براساس عمل به گفته های خودمان است و ما برای ایجاد این تغییر ،  الزام اخلاقی ، اجتماعی، قانونی و شرعی داریم .
وی بر همکاری و تعامل با سازمانهایی مثل آب منطقه ای و همچنین  تغییر رویکردهای کارشناسی و مدیریتی  در خصوص مسایل مربوط به مصرف آب تاکید نمود .
وی ادامه داد: نقش آموزش و تحقیقات، و ترویج درحل این مسئله مهم است ، ما به عنوان کارشناس بخش کشاورزی باید نتایج مثبت آبیاری زیر سطحی را برای کشاورزان براساس لیتر در ثانیه و  از نظر اقتصادی براساس تومان  برای آنان بیان کنیم .
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  با تاکید بر  استفاده حد اکثری از تمام منابع و سرمایه ها و داشته ها ، بیان کرد: یکی از داشته های ما محققین هستند که نقش آنها در برگزاری روز مزرعه با همکاری ترویج را مشاهده کردیم ، از دیگر داشته هایمان تشکلها هستند ، تشکلها رقیب ما نیستند و در مقابل ما قرار ندارند ومی توانند ما را درحل مشکلات یاری کنند، اساتید دانشگاه و کشاورزان پیشرو نیز از داشته های با ارزش ما هستند.
محمد رضا اورانی گفت : علاوه برتوجه به آب باید به خاک هم اهمیت داده و اگر اعتباری داریم باید توامان برای آب و خاک هزینه کنیم تا نتیجه بگیریم.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۹۳
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید