رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:تلاش شود ارتباط مناسبی باکشاورزان بر قرار کنید
۱۳۹۸/۰۹/۰۸

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:تلاش شود ارتباط مناسبی باکشاورزان بر قرار کنید

شورای هماهنگی معاونین و مدیران ستادی و شهرستانها در سالن اجتماعات رشد برگزار گردید.

در این نشست رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به برقراری ارتباط مناسب با کشاورزان اشاره کرد و گفت:از این پس حضور مدیران شهرستانها در بین کشاورزان یکی از شاخص های ارزیابی مدیران خواهد بود. وی افزود: از تمام مدیران میخواهم با حضور در مساجد روستاها از نزدیک با مسائل و مشکلات کشاورزان آشنا شوند و به رفع آنها اقدام نمایند.
محمد رضا اورانی گفت: به مشکلات به عنوان فرصت نگاه کنید. ملت ما در این ۴۰ سال توانسته تهدیدات را به فرصت تبدیل نماید. وی ادامه داد: شما میتوانید با هوشمندی و خزدگرایی و پشتکار مشکلات را از پیش پا بردارید و یامشکلات را دور بزنید.
اورانی از مسئولین سازمان خواست پاسخگوی ارباب رجوع باشند .
وی با اشاره به بحث نظارت بر عملکرد کارکنان گفت: درست است تفویض اختیار خوب است ولی رها سازی اختیار خوب نیست.اورانی افزود: بخاطر محافظه کاری به سرمایه های در اختیار صدمه نزنید.رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به کشت پاییزه در استان اشاره کرد و گفت: خواستار جذب صد درصدی بذر در شهرستان مورد انتظار است باید بذر اصلاح شده رابه موقع به دست کشاورز برسانیم.
اورانی افزود: توزیع کود به موقع و مبارزه مناسب با علفهای هرزاز دیگر انتظارات بنده در فصل کشت پاییزه است.
محمد رضا اورانی به شماره گذاری تراکتورها اشاره کرد و ادامه داد: سال آینده باید این شماره گذاری باید به اتمام برسد.
وی همچنین به پلاک گذاری و هویت بخشی دام سبک و سنگین اشارهکرد و گفت: نمره قابل قبولی در این حوزه نداریم.
مهندس اورانی از مدیران شهرستانهاخواستبه بررسی وضعیت رابطین سازملن نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در شهرستانهاپرداخته و در صورت کم کاری افراد مستعدرا شناسایی و به سازمان معرفی نمایند.
وی افزود: با نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در شناسایی دهستانهای مستعد همکاری لازم را داشته باشید.در ادامه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی به بحث رونق تولید و نام گذاری سال از سوی مقتم معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در دین اسلام به کار و تلاش سفارش شده است و کسی که کار و تلاش می کند مجاهد راه خداست. حجت الاسلام والمسلمین احمدی پناه افزود: ما باید فرهنگ کاررا در جامعه  زنده کنیم.
در ادامه نشست دکتر شاهنوشی استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی بازتعریفی از شاخص های ارزیابی عملکرد مدیران اجرایی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در راستای توسعه پایدار کشاورزی ارائه داد وی با اشاره به نگاه نو به جایگاه بخش کشاورزی در کشورهای جهان گفت: تقویت بنیانهای تولید داخلی ، تمرکز بر سرمایه گذاری بر تکمیل زنجیره عرضه و زنجیره ارزش در تولیدات بخش کشاورزی، تداوم سیاستهای حمایتی با تغییر رویکرد بر بهبود زیرساختهای اقتصادی و اجتماعی ، ایجاد و تقویت نهادهای اقتصادی و اجتماعی روستایی و نهادهای مرتبط با بخش کشاورزی و تمرکز بر شیوه های نوین بازاریابی محصولات می تواند در اتقای جایگاه بخش کشاورزی و توسعه روستایی مفید باشد.
وی گفت: ایجاد بازار آتی محصولات کشاورزی یکی از شیوه هایی است که می توان برای توسعه کشاورزی استفاده کرد. وی افزود تقویت تعاونی های بازار رسانی و بازار یابی محصولات کشاورزی بصورت واحدهای عمده فروشی در مناطق شهری با همکاری شهرداری می تواند به جهادکشاورزی در توسعه بخش کشاورزی کمک نماید.
پرداخت تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین به بخش کشاورزی، حمایت از ایجاد مشاغل غیرکشاورزی مرتبط با بخش کشاورزی درروستاها و افزایش دوره های آموزش عملی به منظور کسب مهارت نیروی کار کشاورزی از دیگر پیشنهاداتی است که وی برای توسعه بخش کشاورزی استان پیشنهاد داد.
دکتر شاهنوشی میزان توجه به بهبود شاخصهای بهره وری پایدار تولید، میزان تمرکز بر بهبود زیرساختهای فنی، اقتصادی، اجتماعی و روستایی، میزان تلاش در جهت ساماندهی فعالیتهای نهادهای حمایتی در فرایند توسعه روستایی، میزان تلاش در جهت بهبود فرآوری محصولات کشاورزی، میزان تلاش در ایجاد زنجیره های ارزش در سطح دهستان، میزان تلاش برای ایجاد مشاغل غیر کشاورزی مرتبط با فعالیتهای کشاورزی و تلاش در جهت معرفی شیوه های آبیاری آب اندوز از جمله شاخص های ارزیابی مدیران سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی می باشد که درحال انجام است.
در ادامه این نشست دکتر جعفری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان گفت:  از مدیران شهرستانها انتظار می رود بحث هویت بخشی داو و بیمه اجباری دام  را جدی بگیرند. وی افزود: به رصد و پایش نهاده های کشاورزی اهمیت دهید و کمیته های کمی و کیفی را تشکیل و از حضور تشکلها و نمایندگان کارخانجات بهره گیرید. وی ادامه داد دستورالعمل ایجاد شهرک های دامپروری  در حال آماده سازی است که برای اجرا به شهرستانها ابلاغ خواهد شد. دکتر جعفری با اشاره به ذنجیره های تولید در شهرستانها گفت: در اسرع وقت زنجیره های تولیدرا شناسایی و پتانسیل های شهرستانها رصد و معرفی نمایید..در ادامه این نشست برخی ازمعاونین، مدیران ستادی و شهرستانها و روسای مراکز خدمات به ارائه گزارش پرداختندو در پایان از برترینهای اول تا سوم شاخص های۱۸ گانه ارزیابی تقدیر بعمل آمد.


منبع : خبرنگار: عماری
تعداد بازدیدها : ۱۳۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید